Skoda_Enyaq_iV-Wallbox

Elektromobilita snadno a rychle: Škoda nabízí zákazníkům balíčky eMobility

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 5. 5. 2021


Pro maximální využití hospodárnosti elektrifikovaných vozů Škoda nabízí tuzemské zastoupení mladoboleslavské automobilky ve spolupráci se svými autorizovanými obchodníky balíčky služeb eMobility, které byly navrženy na míru jednotlivým skupinám zákazníků. Všechny služby jsou rozčleněny do tzv. zákaznických balíčků, které se liší svým rozsahem. Aktuálně jsou firmám i soukromým osobám k dispozici balíčky S, M a L definované podle rozsahu poptávaných služeb, plánovaného způsobu dobíjení, počtu elektromobilů či požadovaných wallboxů.

V souvislosti s uvedením prvního plně elektrického modelu postaveného na koncernové platformě MEB Škoda Enyaq iV přináší tuzemské zastoupení mladoboleslavské automobilky zákazníkům ekosystém služeb v oblasti elektromobility.

Jiří Maláček, vedoucí Škoda Auto Česká republika říká: „Chceme zákazníkům co nejvíce zjednodušit využívání našich plug-in hybridních či čistě elektrických modelů. Proto ve spolupráci s kvalifikovanými externími dodavateli a naší autorizovanou obchodní sítí nabízíme možnost vybudování dobíjecí infrastruktury. Právě tak je používání našich modelů nejefektivnější a cenově nejvýhodnější.“

Skoda-balicky_emobility

Základní balíček S, jehož cena je 3 500 Kč s DPH, je sestaven pro takového zákazníka, který neplánuje pořízení nabíječky, ale postačí mu nabíjecí kabel. I pro nabíjení kabelem však potřebuje zkontrolovat jistič a elektrickou infrastrukturu. Proto dojde před dodáním vozu ke kontrole v sídle firmy či místě bydliště včetně vypracování odpovídající dokumentace. Ke snadnému nabíjení vozu poslouží chytrá mobilní aplikace nebo nabíjecí karta Powerpass, která umožňuje s jednoduchou autorizací nabíjet vůz kdekoli v široké síti nabíjecích stanic v České republice i celé EU. Uživatelé tak s jednou kartou mohou nabíjet u více než 195 000 dobíjecích stanic. Součástí sítě jsou jak běžné nabíjecí stanice, tak i rychlé nabíječky včetně sítě IONITY. Platbu v danou chvíli zákazník neřeší, jednou měsíčně mu přijde souhrnné vyúčtování za všechna jeho dobíjení v uplynulém měsíci.

Prostřední balíček M k obsahu základního balíčku S přidává domácí nástěnnou nabíječku (tzv. wallbox). Ta může být dodána ve variantách Connect (Wi-Fi a LAN připojení k internetu propojené s mobilní aplikací a autorizace pomocí čipové karty RFID s možností využití více uživatelů) nebo Connect+ (navíc LTE modul a certifikovaný elektroměr se zobrazením spotřeby elektřiny v mobilní aplikaci). Součástí tohoto balíčku je rovněž odborná instalace wallboxu na adrese zákazníka. Cena balíčku M startuje na 9 500 Kč s DPH, je k ní nutné ještě připočíst cenu zvoleného wallboxu a dalších zařízení či náklady spojené s dodatečným budováním elektroinstalace dle objednávky zákazníka.

Nejrozsáhlejší balíček L je určen zákazníkům se zájmem o komplexní řešení energetické soběstačnosti domu, municipalitám nebo velkým fleetovým klientům, kteří mají ve svém vozovém parku desítky až stovky elektrifikovaných vozů Škoda. Takový zákazník potřebuje vybudovat systém nabíječek, vlastní fotovoltaickou elektrárnu a bateriové úložiště. Architektura balíčku L je proto založena na energetickém úložišti, které shromažďuje energii pro dobu, kdy bude potřeba její efektivní využití. Přes noc se nabíjí levnějším proudem a následně přes den se takto naakumulovaná energie používá k vykrytí odběru ve špičkách. Tento balíček zahrnuje také pomoc s návrhem fotovoltaické elektrárny pro akumulaci zelené energie, poradenství v oblasti dotačních titulů ze strukturálních fondů EU nebo komplexní zajištění tzv. komunitního carsharingu. V závislosti na rozsahu objednaných služeb se cena balíčku L pohybuje v řádech desítek až stovek tisíc korun.

Bližší informace o jednotlivých variantách řešení pro konkrétní potřeby daného zákazníka podají specialisté elektromobility v autorizované obchodní síti Škoda Auto Česká republika. Služby a vybrané produkty v rámci zákaznických balíčků eMobility dodávají tzv. instalační partneři. Ti jsou detailně seznámeni s požadavky značky Škoda a zajišťují díky tomu efektivní realizaci jednotlivých produktů a služeb.

Síť autorizovaných partnerů značky Škoda v České republice prochází proměnou od prodejců automobilů k poskytovatelům komplexních služeb mobility. V blízké budoucnosti se stane energeticky soběstačnou, posílí veřejnou síť dobíjecích stanic vlastními dobíjecími stanicemi a bude umět efektivně využít starší baterie z elektromobilů jako úložiště elektrické energie. Již nyní všichni obchodníci splňují standardy pro prodej, servis a nabíjení elektromobilů. V duchu této firemní strategie poskytují svým zákazníků kompletní ekosystém služeb v oblasti elektromobility, který zohledňuje jejich individuální požadavky. Všech 226 provozoven už nyní nabízí minimálně jednu veřejnou nebo poloveřejnou nabíjecí stanici. Síť českých autorizovaných partnerů se tak stala jedním z největších poskytovatelů nabíjecí infrastruktury.

Rozhovor s Miroslavem Holanem, vedoucím rozvoje obchodní sítě Škoda Auto Česká republika:

Je infrastruktura v České republice podle vás dostatečná?

Pro fungování elektromobility je infrastruktura stěžejní. Její co nejrychlejší rozšiřování je v zájmu všech. V letošním roce by měl počet veřejných nabíjecích stanic v České republice překročit 1 000. Dle Národního akčního plánu čisté mobility má být do konce roku 2030 vybudováno až 35 000 nabíjecích bodů. Zároveň se snažíme pracovat na budování infrastruktury i nabídkou balíčků tak, aby elektromobilita byla dostupná pro všechny zákazníky v Česku.

Pro koho jsou tyto služby a balíčky určené?

Balíček S je určen pro člověka s možností domácího nabíjení – tedy v podstatě pro většinu majitelů elektrifikovaných vozů Škoda. Balíček M může využít buď soukromá osoba, která chce komplexní řešení, nebo menší firma s několika elektromobily. Balíček L využijí především vlastníci domů či větší firmy. Ideální je pro všechny, kdo zvažují energetickou efektivitu, či dokonce soběstačnost.

Nabízíte balíčky sami, nebo s partnery?

Využíváme služeb našich instalačních partnerů, kteří jsou vysoce kvalifikovaní pro tento druh služeb. Provádějí instalace na adrese zákazníka a současně jsou schopni zajistit poradenství.

Na kolik jednotlivé balíčky přijdou?

Balíček S vychází na 3500 Kč. Balíček M nabízíme od 9500 Kč, k čemuž je nutné přičíst cenu wallboxu a dalších zařízení dle objednávky. Cenu rovněž ovlivňuje složitost nově budované elektroinstalace. Balíček L, jehož součástí může být fotovoltaické řešení či velké energetické úložiště, je hodně individuální záležitostí, proto se nedá stanovit konkrétní částka. Rámcově se dle rozsahu pohybujeme v řádu desítek až stovek tisíc korun.

Jak si zákazník konkrétní balíček objedná?

Požadavek vznese u svého prodejce již ve fázi konfigurace vozu. Po objednání produktu prodejce vybere instalačního partnera. Ten kontaktuje zákazníka a sjedná si s ním termín schůzky v pro kontrolu místa budoucí instalace. Po ní vypracuje nabídku s ohledem na požadavky zákazníka a po jeho akceptaci realizuje příslušné řešení. Nakonec instalační partner vyfakturuje službu zákazníkovi a tím je celá věc uzavřená. V případě problému s některou službou či produktem je na telefonu k dispozici proškolený personál, připravený problém ihned vyřešit.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru