Ach ty staré Volkswageny… 🙂 Milovníků starých, po různu upravených Golfů běhá po světě tolik, že to snad ani není možné. Stačí se podívat (nejen) na každoroční tuningové srazy u jezera Worthersee. Tolik různých úprav na jeden metr čtverečních snad ani není možný. Ale jedna úprava jakoby tam stále chyběla a tou jsou super rychlá stará auta, která se v našich končinách stávají spíše obětí domácího tuningu. Jsou tací, kteří více než naleštěnou karoserii nebo kila samolepek, preferují pořádné motory a výkon, který často nelze přenést na silnici. 🙂

Teď pro vás máme srovnání dvou takových malých bestií staršího data narození a obě z dílny Volkswagenu. V jednom případě jde o malou, hezkou černou „dvojku“. Ta na první pohled nevypadá, ale na ten druhý budete jen s otevřenou pusou zírat. Tenhle prcek totiž z 0 na 100 km/h zrychlí za ani ne mrknutí a ze 100 km/h na 200 km/h za asi tři sekundy! O přenos síly se starají všechna čtyři kola a o pohon pod kapotou schovaný 2,0 litrový čtyřválec 16V Turbo, který je vyladěný na neskutečných 1 233 koní a 1 094 Nm! Jsou to právě jeho budíky, jejihž splašené ručičky uvidíte níže.

Proti němu se na trati sprintu na čtvrt míle postavil silný soupeř. Také Volkswagen, také Golf ale tentokrát třetí generace. Na první dobrou je jasné, že tohle je silný soupeř. Už jen ta namontovaná klec a monstrózní výfuk. Díky troše úprav váží stejné nic jako jeho starší a menší soupeř, ale jeho výkon vyskočil až na 1 238 koní a 1 235 Nm točivého momentu. O přenos síly se opět starají všechna čtyři kola. Pod přední kapotou je však šestiválec z novějšího Golfu R32, tedy V6 o objemu 3.2 litru s přidaným monstrózním turbem!

Na koho vsázíte? Koho tipujete na vítěze?