Drsná nehoda v F3 ukazuje, proč vysoké obrubníky kolem trati možná nejsou dobrý nápad

Autor: Anina Russová -   9. 9. 2019


Velmi nepěkně vypadající nehodou skončil sobotní závod F3 v italské Monze. Alex Peroni najel v zatáčce Parabolica na obrubník, vznesl se do vzduchu, kde se několikrát přetočil, a dopadl kokpitem na blízké zábradlí. Video jsme si pustili několikrát a pokaždé jen kroutíme hlavou, jak je možné, že to jezdec mohl přežít. Ovšem on ještě od vraku svého monopostu následně odešel po svých, nicméně při následných lékařských vyšetření bylo zjištěno, že si zlomil jeden obratel a tak si bohužel zpět do kokpitu chvíli nesedne.

Nehoda sice nejspíš nebude mít následky na Alexově zdraví, ale dost možná se promítne do úpravy pravidel formulového světa. Problém totiž jsou ty vysoké obrubníky, kterým se přezdívá klobásy. Auta jsou oproti tomu zase hodně nízká a ve vysokých rychlostech může snadno dojít k poškození vozů nebo právě k takovým nehodám. Ostatně, při tréninku na velkou cenu Rakouska si o tyto obrubníky poničila auta velká část startovního pole F1.

Co se zatáčky Parabolica týče, problém je podle některých jezdců umístění těch obrubníků. Na vnější straně zatáčky jsou prý nebezpečné a hlavně zcela zbytečné. V tuto chvíli se tedy dost možná začne ve velkém projednávat, jestli jsou obrubníky nutné v té formě, v jaké jsou dnes používány, a jestli jsou nutné opravdu na všech místech, na kterých aktuálně jsou.

Je ale smutné, že k něčemu takovému dojde až po spoustě zničených monopostech a i vážně nehodě. Faktem ale je, že nehoda je výbornou ukázkou perfektní bezpečnosti současných monopostů. Místo, kde Alex seděl, se prakticky nepoškodilo, a díky tomu se jemu nic moc nestalo.

Štítky: , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *