Říká se, že Češi jsou národem chalupářů, kutilů a pejskařů. Nějakého domácího mazlíčka má skoro každý, ale bohužel už ne každý k péči o něj přistupuje zodpovědně. I gaučový pes je pořád zvíře, které se může vytrhnout z vodítka nebo se může podhrabat pod plotem. A pak způsobit nehodu. Víte, jak je to v takovém případě s placením škod? Zeptali jsme se na to v pojišťovně.
Odpovědnost má většinou majitel zvířete
Podle zákona platí, že odpovědnost za psa nebo třeba kočku má jejich majitel. Nový občanský zákoník přesně říká: „Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem.“
To znamená, že pokud se vám pes vytrhne při venčení z vodítka a rozběhne se na silnici, kde způsobí nehodu, jste to vy, kdo bude muset platit. Petr Milata z ČSOB Pojišťovny nám to vysvětlil takto: „Pokud pes vběhne do cesty vozidlu a řidič ho přejede autem, odpovědný za to jistě není a z povinného ručení nic neplatí. Ba naopak, pokud by takto neohlídaný pes způsobil dopravní nehodu, bude muset hradit vzniklou škodu jeho majitel, kterému by s tím mohlo pomoci pojištění odpovědnosti, má-li ho sjednané a vztahuje-li se i na domácí mazlíčky.“ Ale pozor!
Většina psů prý preferuje elektromobily. Cítí se v nich lépe, pohodlněji a méně smutní
Při situaci, kdy s autem jedete po chodníku a srazíte psa, jste viníkem vy. Veškeré škody – třeba včetně léčení psa – platíte vy. „Pokud řidič vozidla vjede například na chodník a zde přejede majiteli psa, pak za tuto škodu odpovědný je a škodu by bylo možné uhradit z povinného ručení,“ dodává Petr Milata. Říkáte si, že k takové situaci přece nemůže dojít. Nezapomeňte ale, že v řadě míst se částečně na chodníku parkuje, jinde se přes chodník najíždí do vrat pozemku.
Pamatujte také na to, že existuje jedna výjimka z náhrady škody. Ta nastane v situaci, kdy je zvíře určeno k výkonu povolání nebo pomocníkem pro zdravotně postiženou osobu. „Avšak jeho majitel musí zároveň prokázat, že nic nezanedbal a škoda by vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti,“ vysvětluje pojišťovací srovnávač srovnejto.cz.
Když majitel není k nalezení
Může se také stát, že vám pod auta vyběhne toulavá kočka nebo pes, který nemá obojek a v dohledu není žádný majitel. „Pak nezbývá než se spolehnout na havarijní pojištění. Budete potřebovat připojištění střet se zvířetem. V pojistných podmínkách pojišťovny obvykle nerozlišují škody způsobené srážkou se zvěří nebo s domácím zvířetem, některé pojišťovny nabízí bližší specifikaci. Například Kooperativa rozumí zvířetem každého živého obratlovce kromě člověka, pojišťovna Allianz výslovně uvádí, že pojištění se vztahuje na škody prokazatelně způsobené následkem střetu s domácím nebo divokým zvířetem. Před sjednáním havarijního pojištění si raději ověřte aktuální pojistné podmínky, abyste si byli jisti, že se střet se zvířetem vztahuje i na srážku psa s autem,“ vysvětluje srovnejto.cz.