nehoda-pojistna_udalost-dalnice-auto_na_strese

Dopravní nehoda v zahraničí? Co dělat, abyste nepřišli o odškodnění

Autor: Petr Pilný - Zdroj: Spring Walk - Foto: Pixabay - 22. 7. 2025


Dovolená má být časem klidu a odpočinku. Jenže někdy stačí vteřina nepozornosti na cizí silnici a plány se během okamžiku změní. Dopravní nehoda v zahraničí je nepříjemnost, na kterou nikdo nechce ani pomyslet. Přesto je dobré vědět, co v takové situaci dělat, jak postupovat a jak se domoci spravedlivého odškodnění bez zbytečného stresu.

Dobrou zprávou je, že na to člověk nemusí být sám. Díky mezinárodní spolupráci pojišťoven a systému, který propojuje evropské země (i některé další), se většina záležitostí dá vyřešit i z domova, tedy v češtině a s pomocí odborníků. Klíčem je mít správné informace, dostatek podkladů a kontaktovat ty, kdo vám mohou skutečně pomoci.

Váš nárok nekončí na hranicích

Možná překvapí, že i když se nehoda stane mimo území České republiky, stále máte nárok na odškodnění. A není třeba se prokousávat cizími zákony nebo jazykem. Slouží k tomu tzv. zelenokaretní systém, tedy síť, která propojuje pojišťovny v Evropě a některých mimoevropských státech.

Každá pojišťovna má v tomto systému svého zástupce v zahraničí, který řeší škody jménem dané pojišťovny. Pokud zástupce chybí, přebírá roli tzv. národní kancelář pojistitelů. V Česku ji zastupuje Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Díky tomu lze celou komunikaci vést v češtině, což zásadně usnadňuje celý proces.

Víte, na co máte nárok po nezaviněné nehodě? Oprava auta je jen začátek

Místní právo hraje roli

„Je důležité si uvědomit, že výše odškodnění se řídí právem země, kde k nehodě došlo,“ říká advokát Filip Glézl z kanceláře Spring Walk. To znamená, že když vás například v Chorvatsku srazí auto, bude se výše kompenzace odvíjet od tamních pravidel. Ta se často podobají těm českým, ale v některých ohledech mohou být zásadně odlišná.

Proto má smysl obrátit se na českého právníka, který situaci posoudí v součinnosti s kolegou v dané zemi. Pomůže zjistit, zda nabídka od pojišťovny odpovídá tomu, na co skutečně máte nárok.

Pět kroků, které zvládnete – i pod tlakem

Pokud se vám něco takového přihodí, nejdůležitější je zachovat klid a postupovat krok za krokem:

  • Zapište si registrační značku viníka. Díky ní se dá dohledat jeho pojišťovna a tedy i škodní zástupce.
  • Přivolejte policii, zvlášť pokud došlo ke zranění. V některých zemích je to dokonce povinné. Trvejte na vystavení záznamu o nehodě nebo potvrzení o nehodě.
  • Pořiďte fotografie. Místo nehody, škody na vozidlech, dopravní značky, zranění. Čím více fotek, tím lépe, v pozdějším řízení jsou k nezaplacení.
  • Nechte se vyšetřit. I když se cítíte v pořádku, jděte k lékaři. Některé potíže se projeví až později. Lékařská zpráva je navíc klíčová při uplatnění škody. A nebojte se cizího jazyka, většina odborných termínů je mezinárodních.
  • Kontaktujte svou pojišťovnu. Dnešní cestovní či havarijní pojištění často obsahuje asistenční služby. Ty mohou pomoci s odtahem, opravou nebo zajištěním náhradního ubytování. Ptejte se, co všechno máte hrazeno. A využijte to.

Kompletní postup si můžete přečíst v tomto článku:

Nehoda v zahraničí: Přesný postup krok za krokem, když se to stane


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru