Zdroj: Wikipedia

Americký prezident Donald Trump se v duchu vrátil do osmdesátých let, kdy byl podnikatelsky na vrcholu. Jenomže mu nedošlo, že jsme v roce 2019, a co platilo tehdy, je dnes už dávno minulostí. Minulý týden se lehce zesměšnil, osočil některé automobilky z toho, že si klidně do USA dovážejí svá auta.

V prohlášení na konferenci o obchodních vztazích USA a Evropy si Trump postěžoval, že některé evropské značky vytvářejí pro případné podnikatelské zájmy USA v Evropě překážky. Nespecifikoval jaké, ale je rozezlen z toho, že si například automobilky jako BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen nebo Renault klidně dovážejí auta přes Atlantik. Jeho přesné vyjádření přinesl magazín Automotive News Europe.

Problém ale je, že právě od osmdesátých let Renault již své modely do USA nedováží. Navíc se Trumpovi moc nepovedla výslovnost francouzské značky a označil ji za „renalt“, na což jsou Francouzi celkem citliví. No, každý den nemůže být posvícení. 🙂

Donald Trump vyhrožuje zavedením speciálních cel na evropská auta

Faktem je, že Renault auta do USA dovážel, a to v době, kdy se spojil s American Motors Corporation, což nakonec dokonce vedlo k výrobě modelu Renault Alliance (obdoba Renaultu 9) přímo na americkém území, konkrétně v závodu AMC ve Wisconsinu. Jenomže tohle partnerství nepřežilo ani do devadesátých let a rozhodně nebude v brzké době obnoveno.

Už před dvěma lety řekl Carlos Ghosn, bývalý předseda správní rady automobilek Nissan, Mitsubishi a Renault, že francouzská automobilka rozhodně nemá v plánu expandovat společně s další francouzskou skupinou PSA do Ameriky. Podle něj je americký trh velmi konkurenční a pro Renault bude lepší se věnovat trhům v Číně a v Rusku. PSA (hlavně Peugeot) se ale amerického snu nevzdává. V současné době pracuje na homologaci svých modelů pro americký trh, což ovšem zabere ještě hodně dlouhý čas. Pak mu ale ve vstupu za „velkou louži“ už nic bránit nebude. Tedy, možná až na amerického prezidenta…