dodge-dakota-sport-kabriolet-na-prodej- (2)

Dodge Dakota LS Sport Convertible je pick-up z devadesátek, který přišel o střechu

Autor: Pavel Srp - Zdroj a foto: Mecum Auctions - 7. 4. 2020


Pick-upy získaly v posledních letech na oblibě, protože už nejde čistě jen o pracovní stroje, s nimiž není pohodlné jezdit na silnicích, ale jejich jízdní vlastnosti se hodně zlepšily, ačkoliv na komfort SUV stále nedosahují. Pick-up Dodge Dakota, který si můžete prohlédnout v galerii, má navíc stylu na rozdávání. Je to totiž kabriolet.

Pick-upy bývaly ještě před pár lety hlavně pracovními stroji, o nichž lidé zpravidla nepřemýšleli jako o náhradě svého SUV, tím spíše na začátku 90. let minulého století, kdy jsme žádná SUV prakticky neznali. Tehdy vznikal i pick-up, který by mohl styl vyučovat i dnes. Jde o Dodge Dakota LS Sport Convertible, který přišel o střechu, ale má plnohodnotně zachovánou nákladovou korbu. Ovšem ta představa, že na korbě třeba vezete hnůj a musíte ostře brzdit…

Jde o hodně raritní automobil, vždyť vznikal jen dva roky (1989 – 1991). Nešlo o oficiální produkt automobilky Dodge, ale o přestavbu americké společnosti American Sunroof Corporation.

Do městečka Southgate v Michiganu, kde American Sunroof Corporation sídlí, putoval z továrny Dodge úplně běžný pick-up Dakota, který tam následně přišel o původní kovovou střechu. Tu nahradila stahovací plátěná střecha. Stylová jsou i bezrámová okna, takže pokud stáhnete střechu, budete mít nad hlavou už jen nebe, rám čelního okna a přidaný ochranný rám za předními sedadly. Vzhledem k tomu, že karoserie pick-upu stojí na rámu a ta tak není samonosná, nebyl uříznout střechu zase takový problém. Dodatečné výztuhy podvozku nebyly potřeba.

Koncept BMW Z18 je prazvláštní off-roadový kabriolet s motorem vzadu

Jeden takový pick-up Dodge Dakota ve verzi kabriolet bude na prodej v aukci. Tu bude od 23. do 28. června pořádat v americké Indianapolis aukční dům Mecum Auctions. Koupit můžete auto, kterého vzniklo jen 909 kusů.

Dodge Dakota představuje typické devadesátky. Exteriér karoserie je bílý, naopak interiéru dominují šedé plasty na palubní desce, ale i šedé látkové čalounění sedadel. S přestavbou na kabriolet přibyla také klimatizace a elektricky ovládaná okna, která výchozí model neměl.

Pod kapotou je vidlicový šestiválec Dodge Magnum s objemem 3,9 litru, jehož výkon je nijak oslnivých 93 kW/125 koní. Na zadní kola (ano, tento konkrétní kus není čtyřkolka) ho přenáší automatická převodovka.

Auto je parádně zachovalé, a to i přesto, že má na počítadle kilometrů cifru 95 728 kilometrů. A opravdu jsou to kilometry, což značí, že auto bylo vyrobeno pro neamerický trh. Nájezd to není nijak velký, vždyť jde o auto z roku 1990, tedy 30 let staré. Lehkým přepočtem to vyjde na něco málo přes 3000 km/ročně.

Očekávanou cenu pick-upu Dodge Dakota LS Sport Convertible z roku 1990 aukční dům nezveřejnil, ale nabídku si můžete prohlédnout ZDE.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru