V dobách dávno minulých neměla auta žádné asistenty, vše bylo na řidičích. Nebudeme se rozepisovat o tom, jestli je dnešní doba, kdy za nás dělá auto takřka všechno, lepší nebo horší, ale v některých situacích nezvládneme vyjet zasněženou nebo zamrzlou silnici bez asistentů, ale ani s nimi. Pak přijdou vhod někteří pomocníci. Dnes i v minulosti to mohou být například tekuté sněhové řetězy.

Před několika desítkami let, kdy se na československých silnicích pohybovaly hlavně automobily Škoda, LADA a podobné stroje zejména východní výroby, bylo často složité v zimě vůbec někam vyjet. U škodovek to bylo relativně jednodušší, zejména díky těžší zadní části, kde byl umístěn motor. Ani tak se ale často nepovedlo vyjet vše. Pokud jste se zasekli někde v kopci, bylo potřeba nasadit těžší kalibr než jen zimní pneumatiky s hlubokým vzorkem. V tu chvíli mohly na řadu přijít například tekuté řetězy, které toho času vyráběla společnost Druchema.

Stačilo pneumatiku zbavit sněhu a nastříkat na ní řetězy. A jak to pak krásně fungovalo, panečku. Podívejme se na ten zázrak v dobové reklamě.