Sice to ještě před pár měsíci ani nevypadalo, ale zdá se, že i letos budeme mít možnost celkem bez problému vyrazit na zahraniční dovolenou. Jako každý rok se tisíce lidí vydají třeba do Chorvatska, ale únava, stres a horké počasí mohou snadno vézt k nehodě. Pokud se stanete účastníky dopravní nehody v zahraničí, je dobré si pamatovat, že policii je ideální volat i k malému ťukanci a že nikdy nesmíte podepsat to, čemu stoprocentně nerozumíte.
Před cestou důrazně doporučujeme si připojistit buď asistenční služby do zahraničí, nebo krátkodobé havarijní pojištění. Ideální je se před cestou zeptat na své pojišťovně, jaké produkty k cestám do zahraničí nabízí. Těch pár korun vám na dovolené může zachránit tisíce a zkažený výlet.
Jste viníkem nehody
Dopravní nehody se stávají a to i v zahraničí a na dovolené. Pokud se dostanete do situace, kdy budete vy tím viníkem, platí to stejné, jako při nehodách v Česku. V prvé řadě zachovejte klid, zjistěte, zda někdo není zranění a nepotřebuje tedy zdravotníky. V Evropě, tedy i u nás, funguje linka 112, kde vám operátor se vším poradí a pomůže, navíc na místo případně vyšle záchranku, hasiče nebo policisty.
Tomu, koho jste nabourali, vždy musíte sdělit své jméno, bydliště, pojišťovnu, u které máte pojištěný vůz, musíte mu napsat i registrační značku auta a číslo zelené karty. Nezapomeňte vyplnit evropský záznam dopravní nehody. Pokud máte tento dokument k disposici v češtině a ostatní účastníci nehody v jiných jazycích, vyplňte ho jak v češtině, tak i v jiném dostupném jazyku. Jde o obsahově shodné formuláře. Místo nehody důkladně nafoťte, klidně i natočte.
Specialisté z české kanceláře pojistitelů pak radí: „Vždy k dopravní nehodě zavolejte policii. V řadě zemí jsou však policií vyšetřovány jen vážné dopravní nehody, kdy musí řešit škody na zdraví, usmrcení nebo velké materiální škody. Protokol podepište pouze tehdy, rozumíte-li mu a souhlasíte-li s jeho zněním. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě. Zapište si jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel, údaje o těchto vozidlech jako registrační značku, výrobní značku a typ a barvu vozidla a zapište si i jména svědků dopravní nehody. Čím více toho máte, tím lépe.“
Co možná nejdříve pak kontaktujte svou pojišťovnu! Oznamte, že došlo k nehodě, ale i to, že jste v zahraničí. Je možné, že bude potřeba auto opravit, pak doporučujeme na infolince vaší pojišťovny zjistit, na co máte nárok a co už musíte platit.
Jste poškozeným
Můžete být sebelepší řidič, ale občas chybují ti druzí. Pokud vás někdo nabourá v zahraničí, je první postup u nehody totožný s tím, když jste vy viníkem. Změna nastává s uplatněním nároku na pojistné plnění. S ním se můžete obrátit přímo na pojišťovnu viníka nehody nebo na pojišťovací kancelář státu, ve kterém k nehodě došlo. Připravte se na hodně papírování a hodně náročného řešení, se kterým vám ale může pomoci buď vaše pojišťovna, nebo Česká kancelář pojistitelů. Ta ale váš problém nemusí nutně vyřešit, spíše vám poradí, co dělat.
V případě, že po nehodě budete potřebovat opravu auta, vždy se snažte kontaktovat přímo pojišťovnu toho, kdo nehodu způsobil. Je dost pravděpodobné, že budete muset škodu uhradit a následně finance po zahraniční pojišťovně vymáhat. K tomu Česká kancelář pojistitelů radí: „Pokud nedojde k identifikaci zahraničního pojistitele nebo jeho zástupce v Česku ve lhůtě dvou měsíců od vzniku dopravní nehody nebo dojde k tomu, že pojišťovna odmítne platit ve lhůtě tří měsíců od řádného uplatnění a prokázání nároku, můžete se obrátit na ČKP, abychom věc posoudili v roli kompenzačního orgánu České republiky. V takovém případě od vás budeme potřebovat kompletní dokumentaci jak k dopravní nehodě, tak i k uplatňovaným nárokům.“
Česká kancelář pojistitelů je tu ale jen jako poradní orgán, nehodu je se zahraniční pojišťovnou aktivně řešit a stát si svým nárokem na zaplacení opravy či odškodnění.