Hispano Suiza H6C Tulipwood Torpedo (1)

Do prodeje se chystá jedno z nejikoničtějších aut historie. Hispano-Suiza H6C Tulipwood Torpedo bude stát majlant

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: RM Sotheby’s -  1. 7. 2022


Říct o nějakém autě, že patří mezi nejkrásnější historie, je dost odvážné, protože design a krása jsou subjektivní. Ovšem o Hispano-Suiza H6C Tulipwood Torpedo se to říká napříč generacemi a něco na tom asi bude. Na světě už jich moc není, a tak je velkou událostí, že se jeden chystá do aukce. Vzhledem k jeho jedinečnosti a historii je však jeho očekávaná cena opravdu vysoká.

Model H6C Tulipwood Torpedo je asi nejznámějším z produkce španělského Hispano-Suiza. Tento konkrétní je z roku 1924 a očekává se, že se jeho prodejní cena v rámci aukce RM Sotheby’s vyšplhá na 12 milionů dolarů, tedy na asi neskutečných 280 milionů korun.

Jde o vůz, jehož karoserie je vyrobena specialistou na letadla, společností Nieuport, a to z takzvaného tulipánového dřeva. Tento konkrétní kus byl ve vlastnictví závodníka Andrého Dubonneta, který si jej objednal pro závod Targa Florio v roce 1924, kde skončil šestý. Následně jel i Coppa Florio, kde skončil pátý a ve své třídě dokonce první. Aukční dům upozorňuje, že cena bude vysoká i proto, že vůz byl v majetku mnoha velmi zajímavých sběratelů, detaily však neprozradil. Posledním majitelem bylo Blackhawk muzeum v Danville v Kalifornii.

O pohon se stará velký 8litrový motor o výkonu 160 koní, který spolupracuje s třístupňovou převodovkou. Vůz je 5,5 metru dlouhý a jeho hmotnost je právě díky speciálnímu lehkému dřevu a hliníkovému rámu jen 1587 kilogramů. Zájemci si onu vysokou částku musí připravit na aukci, která proběhne mezi 18. a 20. srpnem. Odkaz na ni najdete zde.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *