Není žádným tajemstvím, že se slovinská dálnice A4 na trase Maribor-Gruškovje posunula směrem k hraničnímu přechodu Macelj s Chorvatskem o dalších 7 kilometrů. Informuje o tom ÚAMK.

Konkrétně jde o úsek Draženci – Podlehnik. Zároveň pokračuje výstavba zbývajícího jen 6 kilometrů dlouhého úseku Podlehnik – Gruškovje a slovinská dálnice se tak protáhne až do samotné hranice obou zemí (předpokladem je závěr letošního roku). Bude tak navazovat na chorvatskou dálnici. A to na trase Macelj – Zagreb. Samozřejmě to značně urychlí celou cestu k Jadranu, ale z druhé strany přinutí mnohem více motoristů zakoupit si slovinskou dálniční známku. Ta je buď týdenní (450 Kč) nebo měsíční (900 Kč).

Pro ty, kdo volí objíždění slovinské dálnice, se situace komplikuje. Mimo rychlou a bezpečnou dálnici se vydávají motoristé například proto, že jejich vozidlo je nad přední nápravou vyšší než 1,3 m, a tudíž musí mít vinětu ještě dražší, nebo například táhnou loď, což cenu viněty rovněž zvyšuje. Nebo prostě nepospíchají a chtějí při delším pobytu u moře ušetřit.

Samozřejmě, že i nadále existuje možnost, jak se slovinské dálnici vyhnout. Pro motoristy z Moravy může být příznivější vydat se k Jadranu přes Slovensko a Maďarsko, tak se Slovinsku zcela vyhnout. Jestliže v minulosti tato „objížďka“ ústila na samotný konec nedostavěné dálnice směrem k přechodu Gruškovje/Macelj, pak dnes už to nepřichází v úvahu. Najet na A4 (dříve to byl jen přivaděč k ní) samozřejmě lze. Jenže protože se prodloužila o 7 km, je nutné i za oněch 7 km zaplatit, tedy koupit si dálniční známku. Takže?

Objíždět lze slovinskou dálnici jedině tak, že projedete celým Slovinskem mimo dálnici a najedete až za slovinsko/chorvatskými hranicemi na chorvatskou dálnici A2. Možná trasa: sjet na posledním sjezdu dálnice A9 v Rakousku a pokračovat na Mureck a dále nikoliv jako dříve na Lenart, ale na Gornja Radgona a dále na Ljutomer, Ormož (nikoliv Ptuj) dále Lepoglava a v místě Sveti Križ se napojit na chorvatskou dálnici směr Zagreb.

Celá objížďka má asi 120 km a zabere asi 2 hodiny a 20 minut. Je na každém zvážit, zda se mu to vyplatí.