zelena-karta

Dluhy za povinné ručení jen tak nezmizí. Růst úroků může zastavit splátkový kalendář

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká kancelář pojistitelů - Foto: Pavel Srp - 24. 3. 2023


Současná doba je finančně velmi náročná. Před časem jsme informovali o tom, jak postupovat, když nemáte na splátky auta. Tentokrát se podíváme na dluhy za povinné ručení. Ty mohou snadno skončit exekucí, ale při správné komunikaci se dá podobným problémům předejít.

Každý motorista musí mít ze zákona uzavřeno povinné ručení. Pokud jej nezaplatí, pak musí kromě dlužné částky také zaplatit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP), který slouží k úhradě specifických škod, které nemůže platit žádná pojišťovna. Jde zejména o újmy způsobené nepojištěnými vozidly, případně o újmy na zdraví způsobené nezjištěným pachatelem nezjištěným vozidlem.

Přečtěte si také:  Nemožnost splácet úvěr nebo leasing na auto je potřeba ihned řešit. Případný prodej auta není jednoduchý a stojí peníze

Na zaplacení povinného ručení je, především při ročních platbách, snadné zapomenout. A to i přes to, že se pojišťovna několikrát připomíná. Pokud ale motorista nezaplatí, ozve se mu i samotná ČKP. „Snažíme se obeslat vlastníka či provozovatele vozidla co nejrychleji, kdy zjistíme nepojištěné vozidlo. To proto, aby mohl urychleně vše vyřešit. Pokud je vozidlo stále nepojištěno, posílá ČKP výzvy k úhradě příspěvku i za další nepojištěná období,“ vysvětlila nám Veronika Pilková, tisková mluvčí ČKP. Sazby do garančního fondu se liší v závislosti na druhu dopravního prostředku i objemu motoru. Může to být pár korun, ale i pár stovek korun denně. Kompletní přehled plateb najdete zde. Sazby jsou stanoveny ministerstvem financí a stejná vyhláška říká, že společně s příspěvkem má ČKP právo na náklady spojené s jeho uplatňováním, a určuje jejich výši na 300 Kč.

Při volbě povinného ručení je u klientů rozhodující cena. Rozsah, benefity a připojištění je moc nezajímají

Růst úroků zastaví splátky

Pokud tedy víte, že máte dluh na povinném ručení, je potřeba to okamžitě řešit. V pracovní dny od osmé hodiny ranní do šesté večerní je možné si pro informace zavolat na linku ČKP +420 221 772 773. Operátoři vše vysvětlí a pomůžou s řešením problému.

Je potřeba si uvědomit, že každá dlužná částka s sebou nese také úroky. „Ve výzvě, kterou ČKP posílá, je stanovena lhůta pro úhradu minimálně 30 dní. Pokud není příspěvek ve lhůtě uhrazen, přepočítávají se k dlužné částce standardní úroky z prodlení jako ke každé jiné pohledávce po splatnosti. Výše úroků z prodlení stanovuje nařízení vlády podle občanského zákoníku,“ vysvětlila Veronika Pilková.

Přečtěte si také:  Při volbě povinného ručení je u klientů rozhodující cena. Rozsah, benefity a připojištění je moc nezajímají

Dále dodala: „Pro příspěvek do garančního fondu možné si domluvit splátkový kalendář. Po dobu řádného placení domluvených splátek úrok z prodlení neběží.“


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *