policie-ilustracni

Díky novému systému stačí sekunda a policie hned ví, jestli auto není kradené nebo jestli má platnou technickou

Autor: Radim Plachý - Zdroj: ČTK - Foto: Policie ČR - 27. 5. 2023


Na co byly doposud potřeba namátkové policejní kontroly zvládne nový automatizovaný systém umístěný do policejních aut. Díky němu hlídka hned ví, zda vybrané auto není v pátrání nebo zda má platnou technickou.

Policisté systém zkušebně používají od podzimu 2022, dosud jím osadili desítky policejních vozů. „Policejní vůz díky systému za jízdy dokáže rozpoznávat registrační značky vozidel jedoucích před ním a proti němu, dokáže to ve třech jízdních pruzích. Takže když policejní vůz jede například po dálnici prostředním jízdním pruhem ze tří, rozpozná registrační značky ze všech tří,“ řekl pro ČTK Pavel Doležal z Policejního prezidia ČR.

Systém následně porovná registrační značku jak s registrem vozidel, tak také s databází ukradených aut. Policisté tak bezprostředně za jízdy zjistí, zda je auto v registru vozidel, zda má platnou technickou kontrolu a také zda nebylo odcizeno. „Pokud je vůz vybaven dotyčným systémem, policisté nemusí kontrolovat řidiče namátkově. Okamžitě vidí, zda je vůz v tomto ohledu v pořádku,“ uvedl Doležal.

Snímání a porovnání SPZ je automatické. Například při jízdě po dálnici tak jeden policejní vůz může zkontrolovat stovky aut, které za jízdy potká. Výsledky se policistům zobrazí na displeji s barevným odlišením. Zelený rámeček znamená, že je vůz v pořádku, žlutý značí, že registrační značka není v registru vozidel – například u zahraničních aut. Oranžová jsou auta bez technické kontroly a značky s červeným rámečkem jsou v pátrání. Systém také prostřednictvím kamery umožňuje sledování dění před a za vozem. Může se na něj napojit i operační středisko. „Do budoucna by jím měly být osazeny všechny nové policejní vozy,“ uzavřel Doležal.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru