doprava-zacpa-dalnice

Dálniční známky budou nejspíš zdražovat a ČSSD chce určit, jaká auta podnikatelům stačí

Autor: Anina Russová - 21. 6. 2019


Všichni víme, v jakém stavu je naše dálniční síť. Dá-li se tomu tak vůbec říkat. Protože však stát poslední dobou hodně utrácí (namátkou připomínáme zvýšení důchodů či jízdné zdarma) je potřeba ty peníze zase někde sehnat. Proto se v posledních dnech do světa dostávají velmi netradiční návrhy některých poslanců, kteří se nejspíš snaží přijít na nejbizarnější způsob, jakým sice vybrat více peněz, ale také naštvat co možná nejvíc lidí najednou.  

Poslanec za ANO Martin Kolovratník přišel s tím, že by bylo dobré zdražit dálniční známky. Podle něj je adekvátní suma za roční známku 2000 Kč, za měsíční 600 Kč a za desetidenní 400 Kč. Jen připomeneme, že v současné době stojí roční kupón 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Tímto zvýšením by si stát mohl přijít na nějakých 220 milionů korun, což by státnímu rozpočtu možná na chvilku pomohlo. Než by zase někdo přišel s další slevou pro nějakou speciální skupinku voličů…

Zajímavé ale je, že Kolovratník chce toto zvýšení zavádět společně s elektronickými dálničními známkami, které budou v České republice platné od roku 2021. Ačkoliv stát tento přechod na elektroniku vyjde vlastně levněji než tisk papírových kupónů a jejich následné náročné uchovávání a převozy (jde o ceniny a podle toho je k nim potřeba přistupovat), zdražení je prý potřeba. A to i přes to, že ani celní správa už nebude tolik potřeba, protože elektronické dálniční známky, které bude možné koupit i přes chytrou mobilní aplikaci, budou kontrolovat dálniční kamery a mýtné brány. Stejně to ostatně funguje ve velké většině okolních zemí, například na Slovensku.

Zatím jde jen o poslanecký návrh, který nicméně má podle dostupných informací ve sněmovně podporu. Tedy, hlavně u ANO a ČSSD. Nicméně, například Jan Skopeček z ODS se pro magazín Echo24 vyjádřil v tom smyslu, že mu tento návrh přijde jako drzost, a to i s ohledem na fakt, kolik času a tedy i peněz lidé prostojí v kolonách na neustále rozkopaných dálnicích.

Návrh by se měl projednávat během července, takže se výsledek dozvíme celkem brzy. Kdy pak konkrétně ministerstvo dopravy zdražení uvede do praxe, není zatím jasné.

Řidičů bez vylepené platné dálniční známky moc neubývá. Vyjde vás to dráž, varují středočeští celníci

Omezení pro podnikatele

Druhý bizár dnešního dne pochází pro změnu od ČSSD, konkrétně od šéfa této parlamentní strany Jana Hamáčka. Ten se také snaží najít další přísun peněz do státního rozpočtu, a tak vymyslel, že podnikatelé by neměli mít nárok pořizovat si auta dražší než 900 000 Kč. Tedy, pořídit si je samozřejmě můžou, ale podle něj by si dražší auta nemohli napsat na firmu pro podnikatelské účely, tedy dávat si je do nákladů a odečítat si je z daní. Podle Hamáčka, který se takto vyjádřil pro novinky.cz, by toto omezení do státního rozpočtu přineslo „několik miliard korun“. Bližší částku nespecifikoval.

Přečtěte si také:  V továrně škodovky se kradlo. Policie obvinila 28letého muže z odcizení součástek za 1,4 milionu korun

Podle všeho budou sociální demokraté v čele s Hamáčkem argumentovat hlavně tím, že dražší auta vlastně podnikatelé vůbec nepotřebují. Nepřipomíná vám tohle něco? Docela smutné.

Ale vůbec nejsmutnější na tom celém nakonec je to, že jeho nápad prý už podpořila i ministryně financí Alena Schillerová. Podle Jana Skopečka z ODS jde však o hloupý nápad založený jen na vyvolání závisti mezi lidmi. Bohužel s ním musíme souhlasit.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek