Sebastien_Loeb-a- Cristina_Gutierrez_Herrero

Dacia bude závodit od roku 2025 v Rallye Dakar. Za volanty závoďáků budou Sébastien Loeb a Cristina Gutierrez Herrero

Autor: Pavel Srp - Zdroj a foto: Dacia - 8. 7. 2023


O tom, že Dacia vstoupí do Rallye Dakar, už víme. Rumunská automobilka teď prozradila podrobnosti. Dacia nastoupí do závodu v roce 2025 s novou generací Dusteru, za jejímž volantem budou Sébastien Loeb a Cristina Gutierrez Herrero.

Pomůže Prodrive

Dacia se už za necelé dva roky postaví i na start (podle mnohých) nejtěžšího závodu světa. V lednu 2025 bude stát na startu Rallye Dakar a v průběhu dalších měsíců bude se svými závodními speciály nastupovat do závodů World-Rally Raid Championship.

Závodit bude se dvěma speciály s pohonem všech kol, k jejichž vzniku přispěje nejen mateřský Renault, ale také britský profesionál na produkci závodních vozidel Prodrive. Auto bude podle informací automobilky jezdit na syntetické palivo od společnosti Aramco. Další podrobnosti o autě zatím Dacia neprozradila.

„Když do něčeho investujeme, děláme to pořádně. Angažovali jsme proto nejlepší piloty. Nechceme být pátí nebo šestí. Chceme vítězství,“ řekl na tiskové konferenci šéf značky Dacia Denis Le Vot.

Dva zkušení pilot

Že to Dacia se závoděním myslí opravdu vážně, dokazuje i fakt, že za volanty svých dvou chystaných závodních speciálů angažovala velmi zkušené piloty. První závodní auto totiž bude řídit Sébastien Loeb, zatímco to druhé Cristina Gutierrez Herrero.

dacia-rallye_dakar-2025-teaser

Sébastien Loeb je devítinásobný mistr světa v Rallye a zkušenosti má i z dalších motoristických disciplín. Na Dakaru už jezdí (s jednou přestávkou v roce 2020) od roku 2016, přičemž první zkušenosti získával za volanty speciálů Peugeot. Od roku 2021 jezdí za tým Bahrain Raid Xtreme a závodí s vozidlem Prodrive/BRX Hunter. Dakar sice (možná zatím) nevyhrál, ale v posledních dvou ročnících byl právě se speciálem Prodrive druhý, první byl v obou případech katarský jezdec Násir al-Attíja. Druhý byl také v roce 2017.

Cristina Gutierrez Herrero je mladá (31 let) španělská zubařka a závodnice, která na Rallye Dakar závodí od roku 2017. Není to žádné ořezávátko, vždyť v roce 2022 dokázala jako druhá žena v historii tohoto závodu vyhrát za volantem auta etapu.

Dacia už na Rallye Dakar závodila

Není to poprvé, kdy se Dacia nebo Renault na start dakarského závodu postaví. Vždyť Renault jej dokonce několikrát vyhrál. Poprvé to bylo v roce 1982 s modelem Renault 20 Turbo 4×4, který řídil Claude Marreaux, vyhrál. O necelé dvě dekády později (1999 a 2000) se to vlastně podařilo znovu v buggyně, kterou poháněly motory Renault. Vítězství si v obou případech připsal Jean-Louis Schlesser. Na dakarské rallye má Renault stopu i dnes, v kamionech s ním totiž jezdí Riwald Dakar Team, používá upravený náklaďák Renault C460 v kategorii T5.

Speciály Dacia závodily v Jižní Americe. V letech 2013 až 2018 s upraveným Renaultem Duster nastupoval do závodu Emiliano Spataro. prostřednictvím společnosti Renault Sport Technologies jej skupina Renault technicky podporovala. Jeho nejlepší pozicí bylo 14. místo v roce 2014.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru