Dacia_Techroad_Limited_Edition

Dacia v Evropě trhá prodejní rekordy, vždyť zákazníci dostanou za své peníze pořádný kus auta. Modely této značky ale zatím nemají žádnou formu elektrifikace, což bude muset být brzy napraveno. Evropa má totiž stále přísnější limity. A šéf evropské Dacie Philippe Buros nedávno potvrdil, že se to brzy změní. Automobily dostanou techniku, kterou používá mateřský Renault.

Dacia je v současnosti jednou z posledních značek, která v Evropě není elektrifikovaná, ale to bude potřeba změnit. Automobilka pro své modely využívá techniku renaultů, ale vždy ze zpožděním. U elektrifikace to bude muset být trochu jinak. “Myslím, že každá automobilka bude muset používat pohon na elektrický proud, protože je to základní trend,“ říká Philippe Buros pro magazín Autonews Europe. Na druhé straně to nutně není potřeba z hlediska emisních limitů, protože flotilové emise CO2 se počítají společně pro Renault i Dacia. I tak ale Buros pokračuje: “Budeme to muset udělat do dvou nebo tří let.”

Je potřeba počkat, až bude technika pro elektrifikaci levnější. Cena se u každého jednotlivého auta v takovém případě zvýší zpravidla o 1000 – 1500 euro, což se mnohem lépe obhajuje u aut za 10 – 15 tisíc euro, než u aut za 8 tisíc eur.

Navíc přestože spousta zákazníků automobilka Dacia bydlí na venkově, jsou i tací, kteří bydlí ve velkých městech. I ti budou nuceni časem kupovat elektrická anebo elektrifikovaná auta, samozřejmě levnější než Renaulty a levnější než všechny ostatní značky. Tedy stejně tak, jako je to nyní u modelů na fosilní paliva. Dacia v současnosti nabízí benzinové a naftové motory, ale i úspornější a ekologičtější modely na LPG.

Jenže nejde jen o elektrický pohon, ale i o další prvky moderní výbavy, které používá koncern Renault-Nissan, a které Dacia aktuálně nemá. I v tomto případě Buros odpovídá tak, že dacie budou muset některé tyto prvky dostat, ale zároveň hned pokračuje, že tito lidé do svých aut nechtějí autonomní řízení a podobné prvky. Oni chtějí prostě jednoduše dojet z místa A do místa B. Chtějí klimatizaci, elektrická okna, posilovač řízení a podobně. Pokud bude však potřeba takovou výbavu do auta z pohledu zákonů nebo jiných předpisů dát, samozřejmě ji tam automobilka nainstaluje. Jednoznačně to totiž výrazně zvýší cenu, což by rozbilo prodejní model automobilky Dacia.