Asi se teď dotkneme poněkud ožehavějšího tématu, ale i cyklisté se aktivně podílejí na silniční dopravě a tak je potřeba je vnímat. Ale obě strany, ať cyklisté nebo motoristé, k sobě mnohdy navzájem neskrývají zášť, která nezřídka kdy přechází v nenávist. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč tomu tak je?

Asi jste si všimli, že cyklistům na našich silnicích přibývají práva, ale už ne povinnosti. Mají vlastní pruhy, mají mít dokonce vlastní ulice, kam by auta nemohla vůbec jezdit. Navíc mají přednost i tam, kde byste to vůbec nečekali, a pokud někde není namalovaný pruh pro cyklisty, mohou jet klidně prostředkem silnice. To jsou všechno věci, které do vysokých otáček šroubují všechny motoristy. I když jsou cyklisté účastníky silničního provozu, neplatí pro ně stejná pravidla, práva a povinnosti jako pro nás motoristy, kteří jezdíme autem nebo na motorce.

Z druhé strany je tu fakt, že cyklisté se ve velké míře snaží nepřekážet, uhýbat autům a ti opravdu chytří přemýšlí i nad tím, jak být dostatečně včas vidět. Opravdu jsou na kolech i lidé, kteří umí přemýšlet a vědí, že vůz nezastaví na metru, nebo že nejsou na Tour de France, ale ve městě. Stále častěji potkáváme cyklisty, kteří dodržují předpisy, barvy na semaforech dokonce i přednosti a za to jim patří velký dík.

Ale stejně jako je za volantem nepřeberné množství pitomců, kteří si svým autem akorát tak kompenzují nedostatek sebedůvěry, je minimálně podobné množství podobně smýšlejících cyklistů. A když se pak na silnici potkají tyhle dvě skupiny nebo jen unavený řidič a bezohledný cyklista, je problém na světě. K tomu, abychom dnes na silnicích přežili, to chce velkou dávku sebereflexe, klidu a hlavně ohleduplnosti. A to teď mluvím především právě k cyklistům.

Stejně jako všude na světě mají cyklisté ještě jedno velké plus ve svém městském životě. Protože nejspíš všechny vlády kola prosazují jako zelenější formu dopravy, pořádají se poměrně často takzvané dny bez aut. Ten nejbližší se uskuteční v Paříži 27. září. Ale oproti minulému roku, na jehož záznam se můžete níže podívat, se letošní akce s názvem „Une journée sans voiture“, tedy „jeden den bez aut“ letos uskuteční v poněkud větší a odlišné míře. Doposud byla auta ten den tolerována, ale letos mají být vykázána úplně. Paříž má 20 obvodů a zákaz aut a převaha cyklistů se letos dotkne 11 z nich. Původně se celá akce měla konat dokonce celý jeden týden, to ale neprošlo přes úřady.

Přečtěte si také:  Ministerstvo dopravy přichystalo na rok 2022 řadu změn. Přečtěte si o nich

Nás zajímá, jak jste na tom vy? Jste motoristy i cyklisty nebo se řadíte jen do jedné kategorie? Co si o koexistenci obou skupin na jedné silnici myslíte? Povídejte!

Přidat komentář