novy-design-BMW_M4_GT4-

Čtyři vítězové: BMW M posílá svůj úspěšný závodní model BMW M4 GT4 do jeho čtvrté závodní sezóny se čtyřmi novými exkluzivními designy, které vznikly na základě interní designové soutěže. Tyto vozy budou vyrobeny v rámci limitované edice pro zákaznické týmy, BMW M fanoušky a automobilové nadšence.

Od roku 2018 se BMW M4 GT4 úspěšně účastní mnoha závodních sérií po celém světě. Kromě jeho mimořádné výkonnosti oceňují BMW zákaznické týmy také jeho propracovanost a vlastnosti v oblastech, jako je spolehlivost, náklady a snadnost údržby. BMW M4 GT4 lze používat jak v krátkých závodech, tak s paketem pro vytrvalostní závody v závodech na dlouhé vzdálenosti. Speciální „Powersticky“ umožňují snadno nastavit výkonovou úroveň pro toho, kdo ji potřebuje podle konkrétního nasazení či předpisů nastavit.

Přečtěte si také:  Nová BMW M3 a M4 se měla ukázat až zítra, ale fotky unikly už dnes. Jak se vám líbí?

Cena každého ze čtyř BMW M4 GT4 s exkluzivním designem je v Německu stanovena na 174 000 eur (4,68 milionu korun podle kurzu ČNB) bez DPH. Limitovanou edici budou nabízet dealeři BMW M Motorsport a také závodní prodejní oddělení BMW M GmbH.

Celosvětové kreativní soutěže organizované BMW Group a společností Designworks, patřící taktéž do BMW Group, se zúčastnilo 30 designérů. Čtyřčlenná porota složená z Adriana van Hooydonka, ředitele BMW Group Design, Domagoje Dukece, ředitele BMW Design, Markuse Flasche, výkonného ředitele BMW M GmbH, a Jense Marquardta, dřívějšího ředitele BMW Group Motorsport, vybrala čtyři vzrušující designy. Kvalita všech návrhů byla velmi vysoká a ukázala mimořádnou kreativitu a nadšení designérů ve spojení se světem motorsportu. Všechny čtyři designy podtrhují mimořádně dynamický charakter BMW M4 GT4.

Porota byla nadšena z propracovaného sladění témat z historie BMW Motorsport, klasických prvků BMW M a také čísla čtyři, které bylo interpretováno různými způsoby.

Porota nakonec ocenila návrhy Julie Quentin z mnichovského BMW Motorrad, Simona Haynese z Rolls-Royce Design z Goodwoodu, Wesselka Mandowa-Maiera z Designworks z Los Angeles a Li Tianyuan z BMW i Design z Mnichova. Návrhy byly přeneseny na karoserie BMW M4 GT4 pomocí kvalitních fólií. Vítězné designy ze čtyř různých designových oddělení a tří různých zemí reflektují značný zájem a velké nadšení pro svět motorsportu v rámci celé BMW Group.

Čtyři vítězné designy:

Fractal Duality – Julia Quentin, BMW Motorrad Design, Mnichov

Ve svém designu se jako návrhářka barev a materiálů u BMW Motorrad zaměřuje především na velké geometrické tvary a prominentní začlenění čísla „04“: „Moje práce kombinuje dvě mé největší vášně, jmenovitě motocykl a design motocyklů. Ve svých návrzích vždy zvažuji, jak mohou grafika a vzory zdůraznit geometrii tvarů daného objektu. Přidání detailů a barev může zcela změnit emoce samotného designu. Ráda vytvářím rušivé vzory, které vyjadřují silné vizuální poselství. Proto jsem pro BMW M4 GT4 navrhla geometrický vzor s čistě řezanými čtverci a velkou typografií. Oko musí nejprve porozumět vzoru a až na druhý pohled uvidí tvar vozu.“

novy-design-BMW_M4_GT4-1

Vivid Momentum – Simon Haynes, Rolls-Royce Motor Cars Design, Goodwood

Návrhář divize stavby karoserií u Rolls-Royce Motor Cars oživil legendární grafické schéma závodních vozů BMW ze 70. let a reinterpretoval jej jako „Vivid Momentum“: „Tento úkol se velmi lišil od toho, co dělám ve své běžné práci, ale mohl jsem ukázat svoji vášeň pro motoristický sport. Můj design je poctou jednomu z nejpozoruhodnějších závodních designů BMW, který vyčníval z ostatních designů své doby. Soustředné kroužky evokují motiv původních kol a vyzařují od předního kola dozadu. Kromě toho má vůz na sobě barevný přechod z plné černé vpředu na intenzivní metalickou červenou barvu vzadu. Tím zdůrazňuje smysl pro rychlost a dává vozu pohyb směřující kupředu.“

novy-design-BMW_M4_GT4-3

Power of Four – Wesselka Mandowa-Maier, Designworks, Los Angeles

Bulharský designér, který po deseti letech ve službách MINI Design pracuje od roku 2019 v kalifornském studiu Designworks, se nechal inspirovat klasickými barvami BMW M – světle modrou, tmavě modrou a červenou, které představují sílu a dynamiku: „Pojmenoval jsem svůj design The Power of Four. Inspirovala mě čísla ve jménu BMW M4 GT4, reprezentující nepředstavitelnou sílu, kterou motor poskytuje na závodní dráze. A současně se drží na trati čtyřmi koly. Abych tuto myšlenku vložil do designu, jsou všechny čtyři pohledy na vůz abstraktně rozděleny na čtyři části. Klasické barvy BMW M jsou živé, ztělesňují výkon a dodávají vozu další energii.“

novy-design-BMW_M4_GT4-4

Fluid Power – Li Tianyuan, BMW i Design, Mnichov

Návrhář exteriéru BMW i se při svém návrhu spoléhal na vlivy své domovské země: „Mojí hlavní inspirací byly kaligrafie a čínská malba s kontrastem černé a bílé a dokonalá rovnováha mezi elegancí a silou. Design vozu je asymetrický. Dvě zlaté rybky, které v Číně znamenají dokonalost a štěstí, ale také symbolizují silný pohyb svými ocasními ploutvemi, plavou v kruhu kolem řidiče a umisťují ho do středu. Kromě arabské číslice 4 je toto číslo aplikováno také na karoserii jako tradiční čínská kaligrafická značka znamenající toleranci a otevřenost skvělé značky, jako je BMW, vůči kultuře celého světa. Zároveň dává modelu M4 GT4 velmi zvláštní, nadčasový a nezapomenutelný vzhled.“

novy-design-BMW_M4_GT4-2