Britský televizní pořad Fifth Gear se rozhodl zjistit, co se stane, když v motoru dojde olej. Natočil proto reportáž a my se tak na to díky tomu můžeme podívat také.

K demonstraci své zvědavosti si vybrali postarší Proton, ze kterého moderátor vyčerpal olej a vydal se na cestu. Olej je pro motor tím prakticky nejdůležitějším, protože pokud nemáte palivo, nikam nedojedete, ale alespoň nezničíte motor. Pokud nemáte olej, možná někam kousek ještě dojedete, ale motor můžete zničit velmi jednoduše. Olej má totiž v motoru tři základní velmi důležité funkce. V první řadě má za úkol mazat motor, protože jsou v něm stovky pohyblivých částí, které kmitají tisíckrát za vteřinu. V druhé řadě čistí motor od nečistot, které se v něm mohou nacházet. A v neposlední řadě motor chladí.

Přečtěte si také:  Anketa prozradila, jaké motory ojetin z let 2010 až 2019 žerou nejvíce oleje

Příznaky toho, že v autě není olej se neprojeví úplně hned, ale přijdou postupně. Motor postupně zvýší svoji hlučnost, to proto, jak se zahřívá a jeho součásti se zvětšují a zvyšuje se tření, a za druhé začne ztrácet výkon, až se úplně zastaví – tzv. „se zadře“.

V reportáži moderátor také zjistil jednoduchý, avšak poměrně smutný fakt. Ze vzorku lidí na parkovišti u obchodního centra se nenašel ani jediný, který pravidelně hladinu oleje ve svém autě kontroluje. Někteří dokonce ani neví jak.

A co vy? Kontrolujete olej ve svém autě?

Ukázat výsledky ankety.

Nahrávání ... Nahrávání ...