autobazar

Co přinesl rok 2015? ČKP už nemůže vymáhat peníze od řidičů a změnilo se přihlašování aut

Autor: Vladimír Srp -   28. 2. 2015


A víte že od 1.1.2015 je řada věcí kolem aut, motorek a pojištění jinak? Tak například: Zrušení příspěvku nepojištěných (zrušení § 24c zákona 168/1999 Sb.)

Co tím chtěl „básník“ říci resp. zrušit? Dnes už nemusíte platit částky, které Česká kancelář pojistitelů vymáhala za často i údajně nesjednané povinné ručení. Koho to někdy od roku 2009 dostihlo, určitě ví, že se jednalo o příspěvek za každý den bez povinného ručení (POV), a to v jasně stanovené sazbě. KONEC s tím.

Novela zákona, která vstoupila v platnost v polovině ledna, přinesla jiné řešení. Po vlastnících nepojištěných vozidel mohou vymáhat dopravní úřady obcí s rozšířenou působností pokutu za nepojištění vozidla a to až do výše 40 000 Kč.
Pokud zanikne POV a do 14 dnů nebude sjednáno nové, bude vozidlo automaticky z provozu vyřazeno a hříšník může dostat až 50 000 Kč pokutu, pokud neodevzdá ORV (osvědčení o registraci vozidla, tzv. malý technický průkaz) a RZ a nepředloží VTP (technický průkaz) k provedení příslušného záznamu.

A zpozornět by měli i ti, kteří dosud sázeli na nepořádek, nebo ti, kteří jen často zapomínají a věci nedotahují do správných konců. Od ledna došlo rovněž ke zrušení tzv. „polopřevodů“. Jinými slovy pouhé odhlášení vozidla majitele v registru vozidel na nového provozovatele, který už ho ale na sebe nepřihlásí. Všichni, kdo jste se teď poznali, máte čas do 30.6.2015. Pokud nepodáte žádost o zápis vlastníka a provozovatele do registrusilničních vozidel, vozidlo administrativně zanikne a už nepůjde přihlásit.

A víte taky, že:

  • RZ přidělená vozidlu bude zůstávat na vozidle i v případě, že bude dále registrováno v jiném kraji?
  • se zvyšuje poplatek za vyřazení vozidla na dvojnásobek, tedy na 200,- Kč?
  • změna vlastníka nebo provozovatele bude probíhat současně na úřadě, který je místně příslušný z pohledu prodávajícího?

Tak nezaspěte a přejeme vám hodně šťastných kilometrů na našich kvalitních silnicích!

autobazar

Štítky: , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek