interier-mercedes-benz-unsplash_com
Foto: unsplash.com

Dříve platilo, že cenu povinného ručení určoval hlavně objem motoru vozidla. Dnes ale do hry vstupuje mnohem více faktorů. Výši pojištění tak ovlivňují nejen parametry vozidla, ale také údaje o pojistníkovi. Co dalšího má vliv na to, kolik budete za povinné ručení platit?

Faktory, které mají vliv na cenu povinného ručení

Není výjimkou, že stejná auta mají naprosto rozdílnou cenu povinného ručení. Na konečnou výši pojistného mají totiž vliv nejen údaje o vozidle, ale také věk a bydliště řidiče nebo počet měsíců bez nehody. Nezanedbatelnou úlohu hrají také limity povinného ručení, doplňková pojištění, rozsah asistenčních služeb nebo frekvence plateb.

Přečtěte si také:  Doba dovolených se blíží. Poradíme, co dělat při nehodě v zahraničí a na co nikdy nezapomenout

Mladší řidiči z větších měst si připlatí

Pojišťovny při určování výše pojistného přihlížejí zejména k věku řidiče a k jeho bydlišti, přičemž vycházejí ze statistik. Za povinné ručení si proto připlatí mladší řidiči, kteří mají s řízením motorového vozidla méně zkušeností, a řidiči z větších měst, kde je vyšší frekvence silničního provozu, a tudíž vyšší riziko nehody.

Cenu výrazně ovlivňuje typ vozidla

Dříve určoval cenu povinného ručení hlavně objem motoru vozidla. Dnes však hraje významnou roli také druh vozidla a způsob jeho využití (soukromé vs. pro podnikání). V závislosti na konkrétní pojišťovně bude důležitý také výkon vozidla a objem válců nebo jeho hmotnost a stáří.

Rozsah pojištění a asistenčních služeb

Výši pojistného ručení ovlivňuje také rozsah sjednaných služeb. Logicky si připlatíte za doplňková pojištění typu pojištění čelního skla nebo střetu se zvěří, stejně jako za kvalitní asistenční služby.

Přečtěte si také:  Nehoda, kterou způsobí nepojištěný řidič, může snadno skončit až u soudu a exekucí

Čím si pojištění zlevnit?

Až o desítky procent dokážou konečnou cenu povinného ručení snížit bonusy za předchozí bezeškodní průběh pojištění. Další slevu můžete očekávat v případě, že si povinné ručení předplatíte na rok dopředu nebo pokud si u dané pojišťovny sjednáte více produktů – například životní nebo havarijní pojištění.

2 komentáře

  1. Proč má mít vliv na výši povinného ručení objem a výkon motoru? Proč musím platit tohle pojištění na každé auto, pokud jich vlastním více, přestože mohu v daném okamžiku jet pouze s jedním? Nebylo by vhodné, aby byl pojištěn řidič a ne auto, které samo nikam nepojede?

Přidat komentář