zeleznicni-prejezd-co-delat-video

Co dělat, pokud uvíznete na železničním přejezdu? Závory klidně prorazte

Autor: Pavel Srp -   12. 2. 2020


Až příliš často slýcháme o nehodách, které se stanou na železničním přejezdu. Každý z nás si říká, že jemu se to stát nemůže, ale co když náhodou ano? Věděli byste, co v takové situaci dělat? Jak se zachovat?

V první řadě je třeba myslet na to, že pokud už se vám taková situace stane, jde o sekundy. Na dlouhé přemýšlení není čas, protože po sklopení závor může vlak přijet i do dvaceti sekund.

Pokud se vám to, že jste na železničním přejezdu uvízli, stalo nepozorností nebo roztržitostí a auto je pojízdné, prostě jeďte dál. V takovém případě máte dvě možnosti:

  1. Pokud s vámi v autě jede nějaký spolujezdec, pošlete ho k závoře, aby ji nadzvedl a vy jste mohli projet. Půjde to zlehka, protože závory je „jen položena“.
  2. Jste-li v autě sami, pak na nic nečekejte a prostě jeďte dál. Závoru buď svým autem nadzvednete a sveze se vám po něm, anebo ji zlomíte. Závory jsou na to konstruovány.

Pokud jste na železničním přejezdu uvízli kvůli nějaké jiné, vážnější situací, a auto je nepojízdné, pak z něj rychle utečte a pomozte jej opustit i dalším cestujícím. Co nejrychleji se také pokuste nahlásit na linku 112, že vaše auto na železničním přejezdu uvízlo. Potřebovat k tomu budete číslo přejezdu, které je umístěno na zadní straně skříně závor nebo na zadní straně výstražného kříže v případě, kdy tam závory nejsou. Pokud toto číslo operátorovi do telefonu nahlásíte, je velká šance, že dokáže vlak ještě před příjezdem nouzově zastavit.

Podívejte se na dvě videa, která si k této problematice připravily Správa železnic a Ministerstvo dopravy, a kde radí, jak se zachovat.

https://www.facebook.com/Spravazeleznic/videos/2559682510929878/

https://www.facebook.com/mdcr.cz/videos/712852559127004/

Štítky: , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek