zeleznicni-prejezd-co-delat-video

Až příliš často slýcháme o nehodách, které se stanou na železničním přejezdu. Každý z nás si říká, že jemu se to stát nemůže, ale co když náhodou ano? Věděli byste, co v takové situaci dělat? Jak se zachovat?

V první řadě je třeba myslet na to, že pokud už se vám taková situace stane, jde o sekundy. Na dlouhé přemýšlení není čas, protože po sklopení závor může vlak přijet i do dvaceti sekund.

Pokud se vám to, že jste na železničním přejezdu uvízli, stalo nepozorností nebo roztržitostí a auto je pojízdné, prostě jeďte dál. V takovém případě máte dvě možnosti:

  1. Pokud s vámi v autě jede nějaký spolujezdec, pošlete ho k závoře, aby ji nadzvedl a vy jste mohli projet. Půjde to zlehka, protože závory je „jen položena“.
  2. Jste-li v autě sami, pak na nic nečekejte a prostě jeďte dál. Závoru buď svým autem nadzvednete a sveze se vám po něm, anebo ji zlomíte. Závory jsou na to konstruovány.

Pokud jste na železničním přejezdu uvízli kvůli nějaké jiné, vážnější situací, a auto je nepojízdné, pak z něj rychle utečte a pomozte jej opustit i dalším cestujícím. Co nejrychleji se také pokuste nahlásit na linku 112, že vaše auto na železničním přejezdu uvízlo. Potřebovat k tomu budete číslo přejezdu, které je umístěno na zadní straně skříně závor nebo na zadní straně výstražného kříže v případě, kdy tam závory nejsou. Pokud toto číslo operátorovi do telefonu nahlásíte, je velká šance, že dokáže vlak ještě před příjezdem nouzově zastavit.

Podívejte se na dvě videa, která si k této problematice připravily Správa železnic a Ministerstvo dopravy, a kde radí, jak se zachovat.

Co když tam uváznu? Tahle otázka přišla na mysl asi každému z nás, když jsme v autoškole probírali přejezdy. Zopakujeme si to společně! 😉

Zveřejnil(a) Správa železnic, státní organizace dne Úterý 28. ledna 2020

Co dělat, když jste uvězněni na přejezdu

‼️ SDÍLEJTE ‼️Pokud už se vám někdy stane, že uvíznete na železničním přejezdu mezi sklopenými závorami, na nic nečekejte a PRORAŽTE ZÁVORU!!! 🙏Že to opravdu nic není, se můžete přesvědčit na videu👇👇

Zveřejnil(a) Ministerstvo dopravy dne Čtvrtek 12. září 2019