V rámci současného nouzového stavu musejí být zavřeny nejen některé obchody a provozovny, ale omezena je i otevírací doba a úřední hodiny úřadů. Dříve naprosto běžné činnosti jako je například uložení auta do depozitu anebo třeba změna majitele se tak nyní stávají náročnějšími. Přesto spoustu z nich vyřešit lze.
Česká kancelář pojistitelů se shodla s Ministerstvem dopravy na zjednodušení některých procesů v souvislosti se současnou situací během vyhlášeného nouzového stavu. Momentálně mohou řidiči vyřadit vozidlo z provozu na registru vozidel i na základě elektronicky podané žádosti. Dočasně je pozastavena povinnost odevzdat osobně registrační značky vozidla na úřad. Pojišťovny budou pro ukončení pojištění dočasně akceptovat i potvrzení o elektronickém podání uvedené žádosti na úřad. Osobně registrační značku odevzdají řidiči až dodatečně.
Mnoho klientů pojišťoven svá vozidla nemůže momentálně provozovat a řada z nich by ráda na nějakou dobu ukončila povinné ručení. Není-li vozidlo pojištěno, je nutné uložit registrační značky (RZ) vozidla do depozitu na registr vozidel, což z důvodu nedostupnosti úřadů není pro motoristy snadné.
Ministerstvo dopravy sdělilo, že se za datum uložení RZ do depozita bude dočasně považovat datum podání elektronické žádosti na příslušný úřad (do datové schránky, nebo se zaručeným elektronickým podpisem), pokud budou RZ dodatečně na úřad odevzdány.
Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, k tomu říká: „Hledali jsme při jednání s ministerstvem dopravy méně byrokratické a v současné době méně zatěžující opatření, které by pro motoristy bylo flexibilní a bezpečné a nepodporovalo další osobní kontakty a tedy i zbytečné šíření virového onemocnění, kvůli kterému je nyní vyhlášen nouzový stav,“ a dodává: „Rolí ČKP a pojišťoven je klientům pomáhat, děláme tedy všechno proto, abychom klientům v nelehké době zjednodušili některé potřebné kroky.“
Jak zůstat v bezpečí při cestách autem během pandemie koronaviru? Poradíme vám
K případným nepojištěným nehodám Jan Matoušek uvádí: „Věřím, že motoristé budou k této možnosti přistupovat poctivě a po skončení této výjimečné situace odevzdají RZ na úřad osobně. Zároveň apelujeme na ty, kteří si vozidlo odhlásí, aby s ním opravdu nevyjížděli, protože v případě nepojištěné nehody by náklady na úhradu škody šly k jejich tíži.“
Změnilo se toho ale více, ačkoliv opět jen dočasně. Zákon stanovuje lhůtu, v rámci které má nový majitel automobilu tento registrovat na sebe. Tiskový mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka informoval o tom, že porušení této, ale i dalších podobných lhůt nebude sankcionováno.
Další otázkou je „papírová zelená převozní značka“, kterou zákon označuje jako manipulační značku. Prodejce je na auto dává jen pro nezbytné ježdění, jejich používání má totiž poměrně přísný režim – viz náš starší článek – a jejich platnost je 10 dní. I na to Ministerstvo dopravy myslelo. „Pokud propadnou v době nouzového režimu, tak v případě jejich použití k jízdě nebude pokutováno,“ říká František Jemelka, tiskový mluvčí Ministerstva dopravy a dodává: „Toto neznamená, že nemusí být vozidlo pojištěno. Mmusí a lze pojistit na VIN a stejně tak prodloužit pojištění a dodat nutné doklady elektronicky.“
Mluvčí ale zároveň apeluje na majitele a provozovatele vozidel, aby se snažili v současnosti provádět jen nezbytné úkony a neřešili věci, na které „dříve neměli čas“. Kapacita úřadů a úředníků je nyní omezená.
Překvapit by vás mohlo také, že pojišťovny zavřely své pobočky, vyřízení nového povinného ručení a současně vytištění nové zelené karty může být komplikovanější. ČKP včera informovalo tom, že na silnici bude nyní stačit i zelená karta vytištěná na domácí tiskárně. Pojišťovny je budou posílat do e-mailu ve formátu PDF.
Zelenou kartu nyní řidiči dostanou od pojišťoven emailem v PDF