O ekologické aktivistce Gretě Thunberg si každý něco myslí. Největší vlnu zájmu, negativního i pozitivního, vyvolalo její poslední a nutno říct velmi emotivní vystoupení na půdě OSN. To nenechalo chladným asi nikoho, včetně Jeremyho Clarksona. Ten se do mladičké aktivistky hodně ostře opřel a nenechal na ni nit suchou. Její smýšlení se ale líbí Arnoldu Schwarzeneggerovi, který ji zapůjčil Teslu.

Kdo z vás Jeremyho sleduje třeba na jeho sociálních sítích, jistě ví, že pro ostré slovo opravdu nejde daleko. V deníku The Sun, kde uvedl svůj sloupek, se o Grétě vyjádřil opravdu hodně tvrdě. Mimo jiné ji označil za rozmazleného fracka, u kterého nechápe, jak se vůbec opovažuje někoho poučovat. A myslí to smrtelně vážně, protože následně ve svém sloupku vysvětlil, proč je Greta podle něj rozmazlená.

Svět už nikdy nebude jako dřív. Jezza vzal na milost elektromobilitu

Důvod je v jejích rodičích, kterým Greta zakazuje jíst maso a cestovat letadlem, a oni místo toho, aby ji ignorovali, ji poslechají. Problém je podle něj také v tom, že jakmile dostane dítě záchvat vzteku nebo hysterie, většina rodičů takového potomka pošle do pokoje, aby se uklidnil. Greta se svými záchvaty ale vystupuje na veřejnosti. Rodiče ji měli včas vysvětlit, že život je tragický a není jednoduchý.

Jeho projev byl hodně drsný, připomínající mimo jiné to, že generace, kterou Greta tak tvrdě soudí, vymyslela internet, který ona denně používá, zdokonalila armádu, která ji chrání, a vymyslela notebooky, s nimiž denně pracuje. Trocha pokory by jí neuškodila. Na druhou stranu Jezza ale s Grétou souhlasí v tom, že planeta se otepluje a změny klimatu jsou nebezpečné a je potřeba s nimi něco dělat. Ale ne tím stylem, jakým se o to mladá slečna snaží.

Podle Clarksona by se Greta měla vrátit do školy, poctově studovat, zlepšovat své znalosti a pracovat na třeba i ekologických projektech, které mohou něco změnit. Pak bude užitečná.

Kamarád Arnie

Protože je Greta v současné době na území Ameriky, kam, jak jistě víte, doplula plachetnicí za miliardy, kterou bylo potřeba vyrobit jistě ne moc šetrným způsobem, musí se zde také nějak přemisťovat. A toho si všiml Arnold Schwarzenegger, který je s Gretou velký kamarád.

Aby nemusela řešit přepravu po svých, protože to jediné je ekologické, půjčil na dobu pobytu Gretě svou vlastní Teslu Model 3. Tu Greta vrátí, až bude z USA odjíždět, ale zatím není jasné, jak to udělá. Počasí už není nic moc a do Evropy by cesta po moři nemusela být zrovna dvakrát bezpečná.