2023-elektromobil-MINI_Countryman_E

Čistě elektrická nová generace MINI Countryman se poprvé ukazuje

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: MINI - 6. 4. 2023


MINI Countryman jako stylový, všestranný a prostorný společník pro každý den pokračuje v produktové ofenzivě značky MINI v oblasti čistě elektrických modelů.

Největší model nové rodiny vozů MINI s pěti dveřmi a variabilním interiérem přivádí značku dále do éry lokálně bezemisní elektromobility. Díky volitelnému pohonu všech kol přináší tento výkonný dobrodruh bezpečné a nespoutané potěšení z jízdy i mimo zpevněné cesty.

Již první generace modelu MINI Countryman, která nabídku své značky rozšířila v roce 2010 o kompaktní SUV s pohonem všech kol, pěti dveřmi a délkou přes čtyři metry, zaznamenala okamžitý úspěch. V první generaci bylo možné zavazadlový prostor tohoto všestranného dobrodruha flexibilně zvětšit z 370 litrů až na 1170 litrů díky sklopným opěradlům posuvných zadních sedadel.

V roce 2017 se ve druhé generaci MINI Countryman objevila varianta MINI Cooper SE Countryman ALL4, která jako první plug-in hybridní MINI přinášela pro pohon kol zadní nápravy elektromotor o výkonu 65 kW/88 koní.

Nová generace největšího modelu MINI bude čistě elektrická. MINI Countryman E poskytne výkon 140 kW/191 koní, zatímco MINI Countryman SE ALL4 bude prvním čistě elektrickým vozem značky s pohonem všech kol. Jeho dva integrované elektromotory umístěné na přední a zadní nápravě společně nabídnou krátkodobý maximální výkon 230 kW/313 koní. Kapacita baterie činí 64,7 kWh. S odhadovaným dojezdem přibližně 450 kilometrů se MINI Countryman bude cítit stejně pohodlně v centrech měst jako na delších trasách v přírodě. S čistě elektrickým MINI Countryman MINI dále rozšiřuje nabídku elektrifikovaných modelů. Každé páté MINI je již dnes elektrické.

2023-elektromobil-MINI_Countryman_E-zadek

Prostorný dobrodruh s délkou zvětšenou o 13 centimetrů na 4429 mm svým cestujícím poskytne ještě více prostoru a komfortu. Jeho výška naroste o téměř šest centimetrů a dosáhne hodnoty 1613 mm, což přinese ještě více místa nad hlavou.


TIP: Půjčovna aut Mini Cooper


Nové MINI Countryman kombinuje lokálně bezemisní elektromobilitu s maximální možnou šetrností k životnímu prostředí i při výrobě. Součástí tohoto komplexního přístupu je také absence všech dekorativních detailů na exteriéru i v interiéru, stejně jako například používání až ze 70 % druhotného hliníku pro výrobu kol z lehké slitiny. V kombinaci s využitím obnovitelné elektřiny při výrobě se tak daří ve srovnání s konvenčními výrobními procesy výrazně snížit emise CO2.

Povrchy palubní desky, volantu, čalounění stropu i podlahy vozidla, stejně jako podlahové rohože jsou vyrobeny z recyklovaného polyesteru získaného z PET lahví a zbytků koberců. Tato vysoce kvalitní, barevná a komfortní alternativa k tradičním materiálům snižuje emise CO2 v celém hodnotovém řetězci až o 85 % a dokazuje zaměření na minimalizaci ekologické stopy nové generace modelu MINI.

Součástí strategie dlouhodobé udržitelnosti výroby a spotřeby energie „zelené továrny“ BMW Group v Lipsku jsou čtyři větrné turbíny o výšce 190 metrů, umístěné přímo v areálu závodu. Ty v roce 2021 vyrobily 21,9 GWh elektřiny z větrné energie. Vlastní energetická farma se může skládat z až 700 vysokonapěťových baterií z modelů BMW i3. BMW Group do roku 2024 rozšíří investicí více než 800 milionů eur místní výrobní kapacitu komponentů elektrického pohonu o osm výrobních linek. Hlavním cílem tohoto, již nyní jednoho z nejmodernějších a nejudržitelnějších výrobních závodů automobilového průmyslu na světě je úplná dekarbonizace výroby nahrazením fosilních paliv vodíkem.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru