2021-elektromobil-Mercedes-Benz_EQB- (16)

„Čistá“ elektromobilita? V Německu ne, ode dneška jezdí elektromobily ještě více na uhlí

Autor: Radim Plachý - Zdroj: tagesschau.de - Foto: Mercedes-Benz - 15. 4. 2023


Evropská unie chce, aby lidé jezdili elektromobily, protože jsou „čisté“, lokálně nevypouštějí žádné emise. Nemusí to ale tak úplně být pravda, protože výfuk mohou mít tahle auta jinde. V Německu ode dneška jezdí elektromobily ještě více na uhlí. Němci totiž pokračují v odstavování jaderných elektráren a dnes v poledne stoupnou poslední reaktory.

V Německu dnes vypnou poslední tři jaderné elektrárny, které tu ještě byly v provozu. Někteří Němci ale varují, že to může způsobit nejen problémy s nedostatkem elektřiny, ale také zvýšení cen. Odstavení jaderných elektráren také může znamenat větší a nakonec i delší využívání uhelných elektráren, protože veškerá německá spotřeba energie rozhodně nelze uspokojit z obnovitelných zdrojů (z větrných, vodních či solárních elektráren). Energie z obnovitelných zdrojů je navíc velmi závislá na počasí. Když nebude svítit sluníčko a nebude foukat vítr, elektřina se vyrábět nebude.

Přečtěte si také:  Smart od Brabusu totálně pohořel v losím testu. Chvílemi byl zcela neovladatelný

Německý ministr hospodářství Robert Habeck však uklidňuje, že ani při odstavení posledních jaderných elektráren, nedostatek elektřiny Německu nehrozí. Habeck navíc očekává, že do roku 2030 bude až 80 % německé elektřiny pocházet z obnovitelných zdrojů. Do té doby bude ale hodně elektrické energie pocházet právě z uhelných elektráren.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *