Čínský elektromobil připojený k nabíječce explodoval a zbyl z něj jen šrot

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: LiveLeak.com - 5. 9. 2020


Elektromobilita už sice není tak úplně v plenkách, ale stále je na začátku. I proto se čas od času objeví nějaké problémy. Před pár dny se objevily zprávy, že dvě automobilky mají problémy se svými plug-in hybridy, které mohou po připojení do dobíjecí stanice začít hořet. Obě automobilky to ale aktivně řeší a snaží se zajistit, aby se nic takového už znovu nestalo. Ovšem v Číně se nějaká bezpečnost moc neřeší. To dokazuje i video zachycující mohutnou explozi elektrického nebo hybridního auta připojeného do dobíjecí stanice.

O jaký konkrétní model se jedná, spekuluje řada médií. Z videa to není moc patrné, ale s největší pravděpodobností jde o BAIC EX360, tedy čínský elektromobil. Záběry, které pořídil náhodný svědek celé události, ukazují auto připojené do dobíjecí stanice. Podle komentářů pod videem na youtube vše začalo tím, že majitel dal auto nabíjet. Po chvilce z něj začal vycházet kouř, tak raději zavolal hasiče. Ti na místo dorazili a začali hasit tak, jak jsou zvyklí, tedy vodou.

Jenže možná právě voda v kombinaci s bateriemi a elektrickou energií přispěla k mohutnému výbuchu, který auto doslova roztrhal na kousky. Je velké štěstí, že kusy auta poletující v okruhu několika desítek metrů nikoho nezranily.

Zatím není jasné, co se vlastně stalo a co bylo příčinou výbuchu. Měla by to vyšetřit tamní policie ve spolupráci s hasiči. Ti ale nejspíš teprve teď zjišťují, že hašení elektromobilů a hybridů není vůbec snadné a má svá pravidla. Elektrické či hybridní auto, u kterého došlo k požáru, je potřeba na několik dnů doslova naložit do vodní lázně nebo zcela zasypat pískem. Je to proto, že baterie se mohou kdykoliv znovu vznítit a takto se vlastně nechají zcela „umřít“. Hašení, které předvedli čínští hasiči, není tedy správný postup.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru