V roce 1969 byly vytvořeny dva důležité milníky automobilového designu a hodinářství. Jde o Range Rover a Zenith. V Anglii se tým Roveru, vedený Charlesem Spencerem Kingem, pustil do návrhu vozu, který kombinoval terénní schopnosti modelů Land Rover s komfortem těch nejlépe vybavených limuzín. Výsledek dostal ve vývojové fázi přezdívku Velar. Nakonec získal jméno Range Rover, které se rozšířilo do celého světa.

Mezitím 10. ledna 1969 švýcarská manufaktura představila plně funkční prototyp prvního samonatahovacího hodinového strojku, který se proslavil pod jménem El Primero. To v překladu znamená první. Byly to nejpřesnější náramkové hodinky všech dob, neboť díky vysokofrekvenčnímu oscilátoru dokázaly odčítat čas s přesností na desetinu sekundy.

Range Rover a El Primero jsou dodnes považovány za nejlepší ve svém oboru. Nejnovější čtvrtá generace Range Roveru proto, že kombinuje špičkový luxus s vysokým výkonem a skvělými terénními schopnostmi. A hodinky El Primero proto, že i po 47 letech mají stále nejpřesnější sériově vyráběný mechanický strojek na trhu.

Speciální edice

Nyní se tyto dvě značky spojily a výsledkem je speciální edice chronografu Zenith El Primero Range Rover. Ten byl představen při odhalení Range Roveru SVAutobiography Dynamic.

„Naše značky mají mnoho společného. Zenith a Range Rover jsou průkopníci ve svých oborech a obě společnosti vytváří velmi specifické a inovativní produkty. Prostřednictvím nadčasového designu vyjadřují luxus. Jsme rádi, že jsme tuto dlouhodobější spolupráci navázali právě s Range Roverem,“ řekl Aldo Magada, President and CEO of Zenith.

Každý chronograf Zenith El Primero Range Rover bude mít 42mm pouzdro vyrobené z keramizovaného hliníku, které stejně jako hliníková architektura Range Roveru kombinuje nízkou hmotnost a extrémní odolnost. Minimalistická krása ovládacích prvků na palubní desce nového Range Roveru se odráží i na čistém designu hodinek. Ty mají broušený, břidlicově šedý ciferník, tři decentní, ale velmi dobře čitelné menší číselníky chronografu, a robustní natahovací korunku doplněnou o snadno ovladatelná tlačítka. Když hodinky otočíte, objevíte jména Zenith a Range Rover nenápadně vyrytá na závaží oscilátoru a upevňovacím kroužku průhledného zadního víčka.

„Chronograf Zenith El Primero má dle mého jeden z nejosobitějších designů, jaký jsem viděl. Proto bylo zcela nezbytné, abychom tento kultovní design zachovali a pokračovali v něm. Musí vyjadřovat nezaměnitelný styl chronografu El Primero, ale zároveň odkazovat na DNA Range Roveru,“ dodal Gerry McGovern, Land Rover Chief Design Officer.

Přečtěte si také:  Land Rover Special Vehicle Operations představila 575koňový Range Rover Sport SVR

„Zaměřili jsme se na charakter interiéru moderního Range Roveru a tým Zenithu jej promítl na ciferník hodinek, který je jednoduchý a přehledný. Matné zpracování podtrhuje propracovanost a odolnost. Stejně jako v případě Range Roveru je to objekt, na který se podíváte a okamžitě cítíte propojení,“ doplnil McGovern.

Range Rover a Zenith El Primero mají společné nejen to, že si zakládají na krásném designu, ale také na bezchybném fungování. Britský badatel plukovník John Blashford Snell s chronografem Zenith El Primero na zápěstí v letech 1971/72 vedl tým vybavený dvěma Range Rovery při prvním úspěšném přejezdu nechvalně proslulé propasti Darién v rámci 29 000 km dlouhé expedice napříč Amerikou.

hodinky-zenith-el-primero-range-rover-2

Range Rover SVAutobiography Dynamic

Nový Range Rover SVAutobiography Dynamic je vrcholem modelové řady Range Rover a historicky nejdynamičtějším „velkým“ Range Roverem. Byl navržen a zkonstruován spíše pro ty, kteří si chtějí užít vysokou výkonnost na sedadle řidiče, než pro ty, kteří dávají přednost okázalému luxusu na zadních sedadlech Range Roveru SVAutobiography s prodlouženým rozvorem. Je dodáván s pětilitrovým kompresorem přeplňovaným osmiválcovým motorem, laděným divizí Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations. Disponuje výkonem 550 koní a točivým momentem 680 Nm. Jízdní vlastnosti a ovladatelnost jsou optimalizovány díky speciálnímu nastavení podvozku. Díky tomu je světlá výška o 8 mm nižší ve srovnání se standardním provedením.

Range Rover SVAutobiography Dynamic je snadno rozpoznatelný podle detailů na karoserii vyvedených v barvě Graphite Atlas, čtyř chromovaných koncovek výfuku, červených předních brzdových třmenů Brembo a čirých krycích skel koncových svítilen. V interiéru najdete kožená sedadla s kosočtvercovým prošíváním. Ta jsou dostupná ve čtyřech barevných kombinacích s kontrastními švy, vnitřním obložením dveří v barvě Grand Black s charakteristickým červeným orámováním a anodizovanými červenými páčkami řazení.

hodinky-zenith-el-primero-range-rover-3

Zenith El Primero Range Rover

Chronograf Zenith El Primero Range Rover má 42mm pouzdro vyrobené z keramizovaného hliníku potaženého tmavou keramickou vrstvou. Ta je vysoce odolná proti poškrábání. Detaily Range Roveru SVAutobiography Dynamic v barvě Graphite Atlas jsou promítnuty na šedém ciferníku chronografu s broušeným povrchem. Zadní strana pouzdra je vyrobena ze safírového křišťálu a připevněna keramizovaným hliníkem s vyrytým označením speciální edice.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce spolupracuje se švýcarskými hodináři BOVET 1822. Hodinky dostane exkluzivní model Boat Tail

Průhledná zadní strana nabízí pohled na strojek El Primero, který se mezi sériově vyráběnými mechanickými chronografy proslavil svou přesností, neboť měří čas s přesností na desetinu sekundy. Té dosahuje díky vysokofrekvenčnímu oscilátoru s rychlostí 36 000 kmitů za hodinu (VPH), zatímco běžné hodinky dosahují 28 800 VPH.

Každý chronograf Zenith El Primero Range Rover bude dodáván s černým pryžovým páskem s perforovanou telecí kůží ve slonovinovém odstínu a trojdílným titanovým zapínáním s černou povrchovou úpravou DLC (Diamond-like Carbon). Nový chronograf bude balen v dárkové kazetě vyrobené ze stejného leskle lakovaného dřeva, které je používáno v interiérech Range Roveru s logem Range Rover. Dárková kazeta se otevírá stisknutím tlačítka podobného těm, která jsou používána v Range Roveru. Krabička je vyplněna hladkou perforovanou kůží, která se používá na čalounění vozu.

Chronograf Zenith El Primero Range Rover bude dodáván i s dalším pryžovým páskem potaženým perforovanou kůží Range Rover Navy.

hodinky-zenith-el-primero-range-rover-1