mercedes-benz_com-mesto-imotski- (4)

Mercedes-Benz je nejstarší značkou automobilů na světě. V Chorvatském městečku Imotski je ale také tou, jejímiž modely tam jezdí prakticky všichni obyvatelé. V téměř 4,5tisícovém městečku byste totiž napočítali na osm tisíc modelů této stuttgartské automobilky.

Není tedy divu, že se sem vypravili i zástupci samotné značky, kteří o takové líhni mercedesů udělali reportáž. Tu si můžete přečíst přímo na oficiálních webových stránkách automobilky.

Za volantem: Mercedes-Benz 280 SL Cabrio R107 (AT)

Město Imotski se nachází v Splitsko-dalmatské župě v chorvatské Dalmácii v jižním cípu země. Jejím hlavním městem je Split. Městečko Imotski je umístěno nedaleko hranice s Bosnou a Hercegovinou. Ještě v roce 2001 tu žilo 10 213 obyvatel, ale o 10 let později to bylo už jen 4350. A ti se chtějí dostat do Guinessovy knihy rekordů jako místo s největší koncentrací mercedesů na Zemi. A to se jim asi povede.

Vždyť v okrese je podle jednoho z obyvatel registrováno celkem na 16 tisíc automobilů, z toho více než polovina má ve znaku trojcípou hvězdu. A pak je tu také spousta dalších mercedesů, které značky nemají. On sám má mercedesů celkem 13, z toho jen čtyři má přihlášené pro provoz na pozemních komunikacích.

A jak je to možné? Vlastně je vysvětlení naprosto prozaické. V dřívějších dobách totiž obyvatelé jezdili pracovat do Německa, odkud si mercedesy vozili. Důvod? Vlastnit Mercedes-Benz byla známka úspěchu a bylo úplně jedno, jestli šlo o nový anebo řádně ojetý vůz.

Tamější vedení města dokonce chystá památník. Ovšem nikoliv žádného svého obyvatele nebo nějakého státníka, ale chtějí poctít Mercedes-Benz. Chtějí tu vystavět z kamene Mercedes-Benz W115. A že to myslí vážně, dokazuje fakt, že už položili základní kámen. Cena památníku se odhaduje na 450 tisíc kun, což je v přepočtu něco přes 1,5 milionu korun. Díky darům už dokonce polovinu částky mají.