registracni_znacka-vzhuru_nohama

Chcete mást radary otočením registrační značky vzhůru nohama. Pozor na to, jde o přísně trestaný přestupek

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon č. 361/2000 Sb. - Foto: Pavel Srp - 22. 9. 2023


Řada řidičů má porušování pravidel prostě v krvi a neustále přemýšlí, jak vyzrát na policejní hlídky a kamerové systémy. Narazili jsme na nápad, který možná působí minimálně směšně, ale nemůžeme vyloučit, že to opravdu někoho napadne. Dotyčný řešil, co by se stalo, kdyby si otočil registrační značky vzhůru nohama. Odpověď na to má přímo zákon, konkrétně vyhláška 243/2001 Sb.

V té se píše například to, že „tabulka registrační značky musí být na vozidlo umístěna svojí spodní hranou dole a přibližně vodorovně k vozovce.“ To znamená, že spodní hrana registrační značky vždy musí být umístěna dole. Nikdy ne naopak.

Přečtěte si také:  Slováci mají pár měsíců nové značky. Kamery je ale nejsou schopné přečíst

K tomu přidáme také Zákon o provozu na pozemních komunikacích, v jehož paragrafu 125c se píše: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.“ Důležitá je hlavně poslední část věty, protože otočením registrační značky fakticky je ztížena její čitelnost.

Jízda se zakrytou registrační značkou sice není bodovaným přestupkem, ale snadno může stát řidičák

Čistě teoreticky je pravdou, že by se otočením tabulek registrační značky daly zmást kamerové systémy. Ale nezapomínejme, že u nich sedí lidé, kteří nejsou hloupí a otočení značky poznají na první pohled. Stejně tak tento „fígl“ neujde pozornosti asi jakékoliv policejní hlídky. Vzhledem k závažnosti přestupku sice nedá pokutu na místě, ale vše předá do správního řízení. A tam bude potřeba se připravit na pokutu až 10 000 Kč, ale také na odevzdání řidičáku, a to až na rok.  

Štítky: , ,

3 názory na “Chcete mást radary otočením registrační značky vzhůru nohama. Pozor na to, jde o přísně trestaný přestupek”

  1. Ahojky Aničko Russová. Trošičku jste opět zaspala dobu, protože vyhláška 243/2001 Sb, již od roku 2014, kdy začala platit nová vyhláška 343/2014Sb. neplatí. Jinak umístění RZ je tam v § 32.

  2. Ještě bych trest rozšířil o minimálně 1000x ručně opsat „Nebudu otáčet SPZ na svém vozidle“. Tomu, kdo by to někdy opakoval, bych 1000x opsání přidal – tedy podruhé 2000x, potřetí 3000x…
    Pokuty se nějakej arogantní … nebojí , ale představa, že někde na policejní stanici sedí v lavici jako žáček po škole a píše trest a nepustěj ho dokud ho nedopíše….

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *