usekove_mereni_rychlosti-radar-kamery

Česko je zahlceno radary na měření rychlosti. Poradíme, kde najít jejich rozmístění

Autor: Radim Plachý - Zdroj: TSK Praha, Městská policie Brno, Besip, tn.cz, iDnes.cz- Foto: Pavel Srp - 29. 11. 2024


Řidiči jsou dnes pod neustálým dohledem kamer a radarů, vyhnout se jim nedá ve městech, ale často už ani v malých obcích. Jedinou stoprocentně fungující radou, jak se pokutě z radaru vyhnout, je prostě dodržovat rychlosti. Protože však nejsme neomylní, raději vám poradíme, jak se před cestou na možnou kontrolu radarů připravit.

Výdělky pro obce

Radarů a různých kamer je stále více, což dokládá i chystaný nový dálniční úsek D4 mezi Příbramí a Pískem. Ten bude pod neustálým dohledem 195 kamer a osmi průjezdových radarů. Pokuty za přestupky, které tyto radary zaznamenají, bude řešit město Písek. To tak i díky pokutám o něco vylepší svůj rozpočet.

Obdobně to funguje i v jiných obcích. Například Říčany u Prahy jsou množstvím radarů proslulé. Podle webu tn.cz je v tomto malém městě 66 radarů, které do jeho rozpočtu přinesou ročně asi 75 milionů korun. Zástupci obcí musí s rozmístěním radarů souhlasit a následně argumentují tím, že jde o bezpečnost. Ovšem řada odborníků s jejich konkrétním umístěním moc nesouhlasí a mluví o tom, že jejich účelem není řidiče umírnit, ale vybrat co nejvíce pokut. I Roman Budský, bývalý ředitel Besipu a dopravní expert, pravidelně připomíná, že za dopravními nehodami stojí hlavně výraznější překročení rychlosti. „Je to past na řidiče. Číhají na ně za bukem jako loupežníci. Kdyby jim šlo o bezpečnost, tak tam dají ceduli a neměří tak přísně, ale to by zas nevybrali peníze,“ popsal některé druhy měření rychlosti pro iDnes.cz.

Noční průlet dálnicí vysokou rychlostí se nemusí vyplatit, policie měří rychlost i ve tmě

Svým způsobem s ním souhlasí i městská policie z Brna, která radary vidí jako bič na ty řidiče, kteří ignorují dopravní značení. „Dle provedených analýz je častou příčinou dopravních nehod především nepozornost řidičů, nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky, nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly a rychlá jízda. Snižování rychlosti prostřednictvím dopravního značení je účinné pouze částečně, a to především v souvislosti s určitou nekázní řidičů, kteří nerespektují dopravní značky jako takové. Následky dopravních nehod, které jsou zapříčiněny překračováním nejvyšší dovolené rychlosti a následným nezvládnutím vozidla, jsou vždy velice vážné,“ popisuje MP Brno a dodává: „Jednotlivá místa, kde by byla prováděna radarová kontrola dodržování rychlosti, jsou určována ze statisticky vyhodnocených údajů nehodovosti, které vyplývají z poznatků Policie České republiky, ale i z podnětů občanů, starostů jednotlivých městských částí a strážníků Městské policie Brno.“

Jak na radary vyzrát?

Některé radary mají nastavenou určitou toleranci, což znamená, že vám za minimální překročení rychlosti nikdo žádnou pokutu nevystaví. Jiné to mají ale naopak a už při dvou až tříkilometrovém překročení rychlosti budete muset platit. I proto je dobré vědět, kde na radary můžete narazit. Na ty, kterými měří policie v terénu, se jednoduše připravit nejde. V jejich případě je to opravdu jen o naprostém dodržování maximální povolené rychlosti, případně občas o detektorech radarů, tzv. antiradarech.

Připravit se ovšem lze na ty pevně instalované. Co se například Prahy týká, soupis má vždy pražská Technická správa komunikací ve své ročence. O tom, kde má město, do kterého míříte, radary, se předem můžete informovat třeba i na webových stránkách tamní městské policie. Má to tak třeba Brno, Plzeň či Olomouc. Vždy si také můžete prověřit přímo webové stránky toho konkrétního města, ale ne vždy tam tyto informace budou.

A pak jsou tu ještě elektroničtí pomocníci v podobě navigačních systémů. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit Waze, kam radary i policejní hlídky hlásí ostatní uživatelé. Velmi dobře mají rozmístění radarů zpracované také mapy.cz.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru