CES 2015: BMW M4 dostává laserová světla

Autor: Jan Karlík -   6. 1. 2015


Technologický veletrh CES 2015 odehrávající se v Las Vegas přináší další novinku do automobilového světa. Tentokrát jsou to laserová světla v modelu BMW M4. Tento výtvor se jmenuje BMW M4 Iconic Lights a sdílí místo na stánku BMW spolu s modelem i3 na dálkové ovládání :)

Laserová světla můžete znát již z modelu BMW i8, který o sobě rád nechává říkat, že je prvním sériovým automobilem s touto technologií, nicméně je třeba pamatovat na Audi R8 LMX, která toto prventství na poslední chvíli vyfoukla. Dálkové svícení v M4 Iconic Lights obstarává laser a dosah světelného paprsku je až neskutečných 600 metrů. Systém funguje společně s asistentem pro dálková světla. Vždycky, když senzory zaznamenají vpředu auto, systém ho zastíní, aniž by bylo nutné dálková světla vypínat. V roce 2016 by se pak tento systém svícení měl dostat do aut divize M.

Pozornost byla věnována i zadním světlometům. Zde byla použita technologie OLED. Nové organické diody jsou tenké pouhých 1,4 mm, tím pádem se dají výborně zpracovat i ve stísněném prostoru a vytvářejí 3D efekt. Podle nás vypadají opravdu dobře a formou příplatkové výbavy k M4 dostávají určitě palec nahoru. Zadní OLED světla umožňují měnit svůj tvar v závislosti na jízdním režimu. Například pokud řidič zvolí sportovní režim, rozsvítí se jen určité segmenty. Váš čas na trati to asi nezlepší, ale pro hračičky je to hezký gadget.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *