SEAT slaví v letošním roce deset let svého Centra pro vývoj prototypů (CPD). U příležitosti významného milníku se uskutečnila slavnostní akce, jíž se zúčastnili všichni odborníci, kteří v tomto centru pracují. Jedinečné centrum je průkopnickým zařízením ve Španělsku a zároveň prvním zařízením svého druhu v rámci koncernu Volkswagen na celém světě. CPD, umístěné v centrální části areálu závodu Martorell, je pojítkem mezi oblastí výzkumu a vývoje a výrobou. Značka SEAT v něm kombinuje fáze vývoje a výroby svých vozidel, která v tomto procesu přecházejí z fáze virtuální existence do reality. Od slavnostního otevření centra v roce 2007 do něj společnost SEAT investovala 430 milionů eur v rámci procesu uvádění nových modelů SEAT na trh. Centrum je tvořeno moderními pracovišti s celkovou plochou 19 000 m² a zaměstnává téměř 300 inženýrů a specializovaných techniků.
Jedním z hlavních cílů Centra pro vývoj prototypů je zkracovat dobu, potřebnou k uvedení nových vozů na trh, a zvyšovat efektivitu procesů a řízení zdrojů. Zřetelným příkladem je využívání virtuální reality v prvních fázích vývoje vozidla. Díky tomu se snížil počet vyráběných fyzických prototypů až o 30 %.
Dr. Andreas Tostmann, člen představenstva společnosti SEAT, zodpovědný za výrobu, v tomto smyslu zdůraznil, že „Centrum pro vývoj prototypů je progresivním zařízením a jasným příkladem úsilí značky SEAT o zavádění principů Průmyslu 4.0. Již více než deset let pracujeme s virtuální realitou a používáme ji při vývoji prototypů a výrobních procesů“. Dr. Tostmann dodal, že „CPD se zaměřuje na výrobní procesy a podporuje aktivity zaměstnanců ve velmi rozmanitých odděleních společnosti SEAT. Zároveň je klíčovým faktorem pro realizaci vylepšení, která nám umožňují optimalizovat nové projekty ještě před zahájením jejich výroby a také snižovat náklady i dobu realizace při výrobě prototypů“.
Velmi výkonné centrum
Centrum CPD vyrobilo v uplynulých deseti letech 150 modelů pro zlepšení realizovatelnosti designu, 2000 zkušebních prototypů a 4000 vozů pro optimalizaci produktu a procesů. Kromě toho bylo uskutečněno 12 000 zlepšovacích návrhů, přispívajících k vyšší kvalitě. Práce v CPD začíná již v nejranějších fázích projektu. Tři roky před zahájením výroby zhotoví CPD první prototypy pro testování a předsériovou výrobu s využitím nových technologií, jako je virtuální realita nebo simulace procesů velkosériové výroby.
Mezi prototypy a předsériově vyráběné modely, které byly dosud vyvinuty v těchto velmi efektivních zařízeních, patří dvě generace modelu Ibiza, Leon, Toledo, Mii, Alhambra i nově představené modely Ateca a Arona. Centrum se také podílelo na vývoji modelů Audi, jako jsou Q3 a A1. CPD nyní pracuje na přípravě šesti nových projektů, které budou uvedeny na trh v budoucnosti.
Přístup s trvalým zaměřením na budoucnost
CPD pracuje na inovacích v souladu s úsilím společnosti SEAT o digitalizaci průmyslu. Dobrým příkladem je aditivní výroba, nová metoda výroby, při níž jsou na sebe precizně nanášeny jednotlivé vrstvy materiálu. Zavedení této technologie minimalizuje potřebu přechodných procesů a umožňuje až o 75 % rychlejší výrobu dílů. Centrum navíc pracuje na budoucích projektech, jako je maximalizace využití virtuální reality při konstrukci prototypů.