Škoda Octavia RS Combi

Cena povinného ručení stále roste, meziročně o 300 Kč

Autor: Josef Pelikán -  Foto: Unsplash.com - 5. 4. 2023


Ceny v posledních letech výrazně rostou. Povinné ručení není výjimkou. Jedinou útěchou pro řidiče zůstává fakt, že prudkému nárůstu cen brání ostrá konkurence mezi pojišťovnami. Tempo zdražování povinného ručení je proto pomalejší než průměrný růst indexu spotřebitelských cen (inflace). Únorová meziroční změna dosáhla na +300 Kč.

Průměrná cena povinného ručení? Necelých 7 tisíc korun

Podle Broker Consulting POVIndexu se v únoru 2023 poskytovalo průměrné povinné ručení za 6 744 Kč. Oproti lednu 2023 jde o nárůst ceny o 49 Kč, oproti únoru 2022 (tedy meziroční srovnání) pak o nárůst o 280 Kč.

Opět byl tedy potvrzen rostoucí trend v cenách povinného ručení, který pojišťovny zahájily v roce 2022 a který je vyvolán jak samotnou inflací, tak i stále se zvyšujícími nároky na odškodné při újmě na životě, na zdraví, či na společenském uplatnění. To zvyšuje náklady pojišťoven na likvidace jednotlivých pojistných událostí.

Inflace hraje roli především při servisování nabouraných aut

Do růstu cen posledních několika měsíců se více než kdy dříve promítá zdražování energií, materiálů a práce. Proto se do konce roku 2023 nedá očekávat zastavení dalšího zdražování, odhad je na minimálně šestiprocentní růst do konce roku 2023.

Vzhledem k tomuto vývoji se srovnání cen povinného ručení, které najdete například tady, stává čím dál důležitějším předpokladem výhodného pojištění auta. „Celkové ochlazení ekonomiky, zdražování energií, materiálů a lidské práce v tuzemsku nadále přetrvává a s tím souvisí mimo jiné i nárůst ceny u náhradních dílů vozidel. Ten se poté promítá v cenách pojištění u jednotlivých pojišťoven,“ přidává k výsledkům POVIndexu Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Přečtěte si také:  Nepřiměřená rychlost, alkohol a nedání přednosti. Za první půl rok řidiči bourali jako na běžícím páse

Jak se POVIndex počítá? Broker Consulting má svou vlastní metodiku

POVIndex byl poprvé spuštěn v srpnu roku 2019. Zaměřuje se výhradně na řidiče bez historie (řidič nový nebo řidič, který doposud řídil auto služební nebo pojistku sjednával na své IČO). Pro konkrétní výpočet POVIndexu byla zvolena Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti.

Cena je počítána pro tři hodnoty plnění: 100 mil., 150 mil. a 200 mil. Kč. Jednotlivé výše limitů se v ceně projevují v následujících vahách: 36 % cena ručení při plnění 100mil/100mil, 55 % cena ručení při plnění 150mil/150mil a 9 % cena ručení při plnění 200mil/200mil. Cena zahrnuje jen to nejběžnější sjednávané krytí.

Povinné ručení se liší podle lokality

Že se sjednává povinné ručení nejen na osobu majitele (provozovatele) vozu, ale i na místo jeho bydliště, není žádnou novinkou. Zajímavý je ale náhled do rozdílů mezi cenami povinného ručení v Praze a v dalších lokalitách v ČR.

Přečtěte si také:  Co ovlivňuje cenu povinného ručení? Roli hraje typ auta i váš věk

V tabulce níže najdete vývoj cen povinného ručení v únoru od roku 2020 po únor 2023, v členění na Prahu a menší města. Ze všech hodnot nejvíce vybočuje Benešov, kde se evidentně jezdí nejbezpečněji: zde se únorová cena roku 2023 pohybovala jen na 5 908 Kč.

Škoda Octavia interier

Tabulka 1: vývoj cen povinného ručení od února r. 2020, v členění na Prahu a menší města

Lokalita / rok únor 2020 únor 2021 únor 2022 únor 2023
Praha 7 646 Kč 7 392 Kč 7 275 Kč 7 395 Kč
Menší města 5 911 Kč 5 972 Kč 5 656 Kč 6 093 Kč

Zdroj: Broker Consulting

Tabulka mimo jiné vypovídá o tom, že řidiči s trvalým bydlištěm v Praze si zlepšují svou pověst. Díky nižší nehodovosti si mohou pojišťovny dovolit nabízet Pražanům levnější povinné ručení. I tak je pražské povinné ručení vysoko nad průměrem ČR.

Průměru naopak odpovídají ceny pojistek v menších městech, kde je, jak jistě tušíte, i dlouhodobě nižší celková nehodovost. Inflace se však do pojištění aut v menších městech promítla mnohem výrazněji než v Praze.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *