Celní správa zpětně kontroluje správné proclení dovezených aut. Zaměřuje se hlavně na dovozy ze čtyř konkrétních zemí

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Celní správa - 12. 10. 2023


Dovoz auta je dnes běžnou praxí, ovšem má svá pravidla. Obzvlášť při dovozu z některých zemí je potřeba auto správně proclít. A právě na to, jestli to noví majitelé udělali, se v těchto dnech zaměřuje pardubická celní správa.

Jde ji hlavně o osobní a nákladní auta či motorky ze Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska a Islandu. Celníci kontrolují, jestli byla dovezená auta proclena, a zda u nich bylo případně zaplaceno DPH dokonce až tři roky zpětně. Důvod pro to vysvětlila přímo celní správa takto: „Občané a firmy musí odboru dopravy provádějícímu zápis do registru silničních vozidel a schvalujícímu technickou způsobilost vozidel k provozu na pozemních komunikacích v ČR předložit spolu s příslušnými doklady, také doklad o celním odbavení vozidla zakoupeného mimo EU.“

Pokud někdo nemá správně proclené auto, musí se připravit nejen na doměření cla, ale také na penále a pokutu. Je dost dobře možné, že při přihlášení auta nikdo nechtěl vidět doklad o tom, že je proclené. Důvodem je to, že úřady jej z důvodu výjimky o dokládání ani vyžadovat nemusí. Jak ale celníci upozorňují, to, že nechtějí doklad vidět neznamená, že auto nemusí být procleno.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru