Celní správa si možnost zabavování registračních značek za nezaplacené pokuty chválí. Někteří řidiči se ale rozčilují

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Celní správa -  3. 2. 2023


Začátkem roku 2022 byla celní správě, policii a městským strážníkům zákonem udělena možnost zabavit registrační značky nebo nasadit botičku autu, jehož řidič či provozovatel mají nezaplacené pokuty. Praxe ukázala, že je toto opatření funkční, rekordman dlužil čtvrt milionu.

Zabavování značek funguje

Hana Prudičová, tisková mluvčí Celní správy řekla, že řidiči na zabavení značky reagují různě. „Někdy trest přijmou jako oprávněný, jindy se rozčilují,“ popsala. V celém Česku jen celníci v loňském roce zabavili 184 registračních značek. „To je v průměru jedna až dvě registrační značky měsíčně v rámci jednoho kraje. Celkem 54 kusů čeká stále na vrácení majitelům,“ popsala Prudičová. Rekordmanem byl muž z Liberecka, u kterého bylo zjištěno, že na pokutách dluží 250 000 Kč.

Přečtěte si také:  Staré pokuty za čtvrt milionu řidiče donutily zaplatit až zabavené registrační značky

Je ovšem zákonem stanoveným pravidlem, že ještě než dojde k zabavení značek nebo nasazení botičky, dostane řidič možnost pokuty uhradit. „Celník nebo policista je povinen umožnit řidiči uhradit nedoplatek na místě kontroly jak v hotovosti, tak bezhotovostním převodem. Nedoplatek je také možné uhradit u celního úřadu. Na služebně, kde jsou uloženy tabulky registrační značky, pak prokážete úhradu nedoplatku potvrzením od celního úřadu,“ popsali celníci.

Staré pokuty za čtvrt milionu řidiče donutily zaplatit až zabavené registrační značky

Pokud by snad někoho napadlo, že dluh na pokutách neuhradí a raději si požádá o nové registrační značky, měl by vědět, že to není dobrý nápad. „Podáním žádosti o novou registrační značku byste se dopustili přestupku proti pořádku, za který hrozí pokuta až 50 000 Kč. Vydat registrační značku je totiž možné pouze tehdy, byla-li odcizena, ztracena nebo zničena. Stejně tak bychom nedoporučovali řízení vozidla bez registračních značek nebo s tabulkami registrační značky, která nebyla vozidlu přidělena. Za tento přestupek hrozí pokuta 5 000 až 10 000 Kč a zákaz činnosti od 6 měsíců do jednoho roku,“ popsali celníci.

Štítky: , , , , ,

4 názory na “Celní správa si možnost zabavování registračních značek za nezaplacené pokuty chválí. Někteří řidiči se ale rozčilují”

 1. Kdyz jsem ted po dvou letech priletel do prahy tak me vyhmatli celnici ze mam u nich nezaplacene nejake pokuty asi za 4800 z roku 2012 bylo mi vysvetleno ze policie nedava pokuty k exekuci takze me takhke castka docela rozesmala

 2. jen další buzerace-jako by stát selhával-když musí buzerovat tady těma nicnedělačema…

 3. No tak vůz jede hlavně na pohonné hmoty, když nemá SPZ tak to autu nijak nevadí.
  Vtip.
  Ale teď vážně, můj provozovatel také neměl zaplacené pokuty za 6k, sice přijel na místo a pokuty dělníkům uhradil.
  Ale protože je původně nezaplatil účelově, tak mě pak bylo 6k strženo z výdělku.
  Takže ten měsíc jsem si musel vzít půjčku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *