Není tajemstvím, že nákup ojetého auta s sebou vždycky nese rizika. Ne všechny autobazary své zákazníky podvádí, ale rozhodně se takových najde dost. Firma Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie bazarových vozidel, se proto rozhodla vytvořit sérii videí, aby si všichni uvědomili, jak snadné je ošálit zákazníka.
Každý by si raději koupil nový automobil, jenže ne vždy to finanční situace dovoluje. Ostatně na koupi ojetého auta není nic špatného, pokud víte, jak poznat stočené tachometry a znáte další běžné triky.
Podívejte se na videa, jak snadné je ošálit zákazníky
Cebia si sehnala vrak v trochu horším stavu a pokusila se z něj vyrobit auto, které je možné prodat za vyšší cenu. Počet najetých km stočili o 150 000 km, což jim zabralo asi pět minut. Vytvořili falešnou servisní knížku, trochu auto vyčistili a jeho hodnota se hned navýšila o 80 000 korun! Do zvýšení hodnoty vozu přitom sami investovali pouhých dvacet tisíc. A co je horší, když vyvěsili inzerát, během jediného dne se ozvalo 10 vážných zájemců a dva z nich byli ochotní zaplatit okamžitě v hotovosti bez jakéhokoliv prověřování.
Jak probíhají běžné praktiky autobazarů ostatně sami nejlépe uvidíte na sérii videí, která společnost Cebia připravila. Celý pokus totiž natáčeli a na výsledek se můžete podívat na nechcivrak.cebia.cz.
Stačí jednoduchá kontrola VIN kódu
Společnost Cebia má svůj systém AUTOTRACER, do nějž stačí zadat VIN kód a ihned uvidíte základní informace, za poplatek případně zjistíte detailnější údaje. Pokud nesedí s tím, co vám tvrdí prodejce, asi je někde problém. VIN kód najdete jak v malém, tak velkém techničáku, v zelené kartě, servisní knížce a určitě je vyražený i někde na vozidle. Jestliže vám jej prodejce nechce sdělit, pravděpodobně k tomu má svůj důvod – nechce, abyste přišli na to, že vás oklamal. Od takového vozu raději ruce pryč.
Chcete se o stáčení tachometrů a dalších podvodných praktikách dozvědět více? Podívejte se na nechcivrak.cebia.cz.