oprava-silnice-velocity

Britská firma vyvinula systém super rychlé opravy děr v silnici. Potřeba jsou jen dva lidé a zabere to tři minuty

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Velocity - 29. 12. 2022


Také jste si všimli, že stačilo jen pár mrazivých dnů a naše silnice zase začínají vypadat jako ementál. A nejen okresky, ale už i některé ulice ve městech. Je to jen pár dnů, kdy jsem si byla jistí, že jsem na výmolu v Praze 5 nechala minimálně kus auta. A bude hůř, protože zima teprve začala. Opravy výmolů a výtluků jsou nejen v Česku na dlouho. A navíc jsou poměrně drahé. O to víc se nám líbí nápad britské firmy Velocity, která přišla s dechberoucím systémem opravy děr v silnici. Nejen, že oprava jednoho výmolu zabere jen pár minut, ale potřeba jsou k tomu jen dva pracovníci.

Systém, se kterým firma přišla, dostal jméno Velocity Patching a jeho základem je speciálně upravené auto osazené přestavbou pro opravu výtluků. Speciální nástavba má v sobě vše, co je potřeba k opravě výtluku. Ten je v prvé řadě potřeba vysušit a očistit. Následně je do výmolu nastříkána utěsňovací emulze, která má za úkol opravu na svém místě udržet co možná nejdéle.

Po této přípravě je potřeba do výmolu nastříkat speciální směs kamení a asfaltu. Podle firmy je potřeba, aby obsluha stroje byla pro tento krok speciálně proškolena tak, aby věděla, kolik směsi je potřeba do výmolů a jak přesně a rovnoměrně ji nanášet. Následující dva kroky už jsou snadné. Výplň je potřeba pořádně utěsnit a udusat a následně už stačí jen uklidit místo opravy. Vše to zabere jen tři minuty, nicméně samozřejmě záleží na velikosti výmolu.

Podle firmy Velocity je tato forma opravy nejen velmi rychlá, ale také levná. Má spočítáno, že standardní postup opravy průměrného výtluku v Anglii vyjde na 55 liber, tedy asi 1500 Kč. Ovšem Velicoty to díky svému systému mí jen za 16 liber, tedy asi 440 Kč. Tato oprava navíc nevyžaduje žádné výkopové práce a je stálejší než obyčejné zalití výtluku asfaltem. I díky tomu zvládne Velocity takových oprav na 200 denně. V rámci standardního postupu jich přitom je jen asi 20 denně.

Štítky: , , , ,

13 názorů na “Britská firma vyvinula systém super rychlé opravy děr v silnici. Potřeba jsou jen dva lidé a zabere to tři minuty”

  1. Ladislav Varga

    Když jsem parkrát viděl cestáře spravovat výtluky, bylo jasný, že to je k ničemu. Důležité je zamezi průsaku vody, která po nasledném zmrznutí dílo rostrhá. Ale právě s tim se počítá. Silničáři si vytváří nekonečný kšeft.

  2. U nás tím přetáhli celou silnici. V plné šíři a přes celou obec.
    Pěkná prasárna, ale za pár let se kamínky přesunuly do příkopu a už to bylo lepší.
    Ať žije ekologie!!!

  3. Lubomír Horník

    Je vidět že vývoj Anglie se zastavil ve středověku.Systém turba už v Čechách funguje 25 let.

  4. Myslím, že se objevuje objevené… touto technologií se výtluky u nás opravují minimálně deset let…

    1. To je skvělé že už v Anglii na to přišli. Já na tom dělám už 20 let nejsou potřeba jen dva lidi ale aspoň tři ohledně řízení provozu kolem sebe a umístění značek. Je to levná varianta která vydrží ale zkuste stím pracovat každý den a pak jste na ramena a záda úplně hotovy. Pěkný den.

  5. Tohle Češi používají už 40 let. Lopata, uplácat a jde se dál a nepotřebuje ani stroj!!! Oprava za 2 minuty!!! Bohužel má Česká technologie dvě nevýhody. Musí se opravovat pořád dokola a stojí strašně moc peněz. No co už….

  6. Hm, něco podobného jsem u nas na maloměstě viděl už před 3 roky. Tak to asi horká novinka nebude.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru