test-mercedes-amg-e-63s-4matic- (48)

Březen přinesl výraznější zdražení povinného ručení. Jeho cena průměrně vzrostla o 125 Kč

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Broker Consulting - Tisková zpráva - Foto: Pavel Srp - 25. 4. 2022


Po únorovém přechodném snížení ceny povinného ručení došlo v březnu znovu k jejímu nárůstu. Konkrétně se podle Broker Consulting POVIndexu zvedla o 125 korun na 6 591 korun. Výraznější nárůst zaznamenal index nikoli v Praze, ale v menších městech, místy až o 177 korun. Toto zvýšení je podle odborníků dáno propadem cen v únoru a úpravou ceníků pojišťoven na hodnoty z počátku roku. Lze předpokládat, že ceny povinného ručení budou letos dále stoupat. Důvodem je přibývání nehod a zvýšení jejich finanční náročnosti.

Hodnota POVIndexu dál naplno projevuje kolísavou tendenci. Zatímco lednové zdražení povinného ručení vystřídal v únoru pokles ceny o 56 korun na 6 466 korun, březen byl opět ve znamení zdražení, konkrétně o celých 125 korun na 6 591 korun. Pojistné u pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla se o poznání více zvedlo v menších městech velikosti Benešova, a to o 177 korun. V Praze činil meziměsíční nárůst pouze 74 korun.

Přečtěte si také:  Pojištění obytných vozů a karavanů může mít různá úskalí. Pozor je třeba dávat třeba na hmotnost

„Podle mého názoru lze tento jev přisuzovat výraznějšímu propadu v předchozím měsíci, přičemž pojišťovny se vrátily na původní hodnoty ze začátku roku. V některých případech je dokonce i mírně překročily,“ uvádí k březnovým výsledkům Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

GRAF-POVIndex-brezen-2022

 

I nadále ovšem březnový POVIndex nedosahuje své celkové průměrné hodnoty od počátku sledování, která je 6 735 korun. Za průměrem tak letošní březen zaostává o 144 korun. Kolísavost je v grafu POVIndexu znát i v dlouhodobém pohledu. V březnu roku 2020 byl index na hodnotě 6819 korun, rok nato klesá na 6522 korun a letos dosáhl hodnoty 6591 korun.

Podobný vývoj je patrný i při srovnání jednotlivých měst. V Praze dosahuje v březnu 2020 průměrné povinné ručení u sledovaného vozidla, tj. Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, výše 7 646 korun, o rok později 7206 korun a letos je to 7349 korun. Menší město, například o velikosti Benešova u Prahy, je na tom pochopitelně lépe. V březnu 2020 tam povinné ručení dosahuje v průměru hodnoty 5992 Kč, v následujícím roce pak 5838 Kč a letošní březnová hodnota je v Benešově 5833 Kč.

Přečtěte si také:  Ačkoliv jsou jednodušší, nejsou spolehlivější. Elektromobily mají víc poruch než spalovací auta

„Rozdíly v cenách povinného ručení mezi jednotlivými pojišťovnami vznikají zejména proto, že každá používá odlišné parametry pro svůj výpočet pojistného. Před výběrem konkrétní pojišťovny tedy řidičům vždy doporučuji udělat si důkladné porovnání cen povinného ručení,“ uzavírá Jiří Váchal.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek