BMW Wireless Charging

BMW Wireless Charging: značka představuje bezdrátové dobíjení plug-in hybridů

Autor: Tisková zpráva - 15. 4. 2018


Na autosalonu Auto China 2018 v Pekingu představí BMW další světové prvenství ve formě továrně montovaného systému pro indukční dobíjení vysokonapěťové baterie v plug-in hybridním vozidle. Jako součást strategie NUMBER ONE > NEXT BMW Group opět jako první přináší novinku, která významně zvýší každodenní praktičnost elektrifikovaných vozidel. Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging lze nyní objednávat jako výbavu na přání pro BMW 530e iPerformance a pro BMW 530Le iPerformance vyráběné a prodávané v Číně, která je klíčovým trhem, pokud jde o elektrickou mobilitu.

Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging umožňuje po zaparkování vozu na základovou plošinu přenos elektrické energie ze sítě do vysokonapěťové baterie na palubě vozu bez jakýchkoliv kabelů. Ta může být instalována například v garáži a proces nabíjení začne okamžitě, jakmile vůz zaparkuje na svém místě, bez nutnosti dalších kroků ze strany řidiče. Představením této technologie se BMW Group posouvá o další krok blíže k infrastruktuře, která učiní nabíjení baterie elektrifikovaného vozu ještě jednodušší než tankování paliva do auta s konvenčním motorem.

Elektromagnetické pole je klíčem k bezkontaktnímu přenosu energie

Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging, dodávané jako volitelná výbava na přání, je tvořeno základovou deskou (GroundPad) a přijímací deskou na vozidle (CarPad). GroundPad je možné instalovat jak v garáži, tak venku. Bezkontaktní přenos energie mezi oběma deskami probíhá na vzdálenost přibližně osmi centimetrů. GroudPad vytváří magnetické pole, které je v desce CarPad indukcí přeměňováno na elektrický proud určený pro nabíjení vysokonapěťové baterie.

Systém má dobíjecí výkon 3,2 kW, což umožňuje nabít vysokonapěťové baterie na palubě BMW 530e Performance nebo BMW 530Le iPerformance za přibližně tři a půl hodiny. A s účinností přibližně 85 procent je systém bezdrátového dobíjení BMW Wireless Charging téměř stejně účinné jako nabíjení vozu přes kabel, při kterém je dosahováno účinnosti 92 procent.

Indukční nabíjení: větší pohodlí bez kabelů

Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging využívá stejnou technologii indukčního nabíjení, která je již nyní široce rozšířena pro nabíjení zařízení, jako jsou mobilní telefony a elektrické zubní kartáčky, také k dobíjení vysokonapěťových baterií v elektrifikovaných automobilech. Primární výhodou je bezkonkurenčně snadné používání. Řidič už nemusí svůj plug-in hybridní vůz připojovat pomocí kabelu, aby doplnil jeho zásoby energie. Namísto toho stačí zaparkovat vozidlo ve správné pozici nad indukční dobíjecí stanicí. Proces nabíjení se potom spustí jediným stisknutím tlačítka Start/Stop. Jakmile je baterie plně nabitá, systém se automaticky vypne.

Systém BMW Wireless Charging řidiči také pomáhá zajet do správné pozice při parkování. Prostřednictvím WiFi je vytvořen komunikační kanál mezi dobíjecí stanicí a vozidlem. Na kontrolním displeji ve voze se zobrazí pohled z ptačí perspektivy na vozidlo a jeho okolí s barevnými čárami, které řidiče pomáhají navést vůz na správnou pozici. Grafická ikonka ukazuje, že bylo dosaženo správné parkovací polohy pro indukční nabíjení. Odchylka od ideální pozice může být až o sedm centimetrů v podélném směru a o 14 centimetrů příčně.

Základnu Ground Pad lze nainstalovat i venku, kde může být využívána bez ohledu na počasí. Všechny vodivé komponenty jsou chráněny před deštěm i sněhem a Ground Pad nepoškodí ani přejetí vozidlem. Při nabíjení je elektromagnetické záření omezeno na podvozek vozidla. GroundPad je permanentně monitorován a pokud jsou detekovány jakékoliv cizí objekty, dojde k jeho vypnutí. BMW Group na požádání nabízí také službu instalace dobíjecího systému BMW Wireless Charging.

Představení BMW Wireless Charging je dalším důkazem pokračujícího odhodlání BMW Group vytvořit uživatelsky přívětivou a praktickou dobíjecí infrastrukturu. V roce 2015 společnost za své úspěchy na tomto poli získala ocenění Momentum of Change od Organizace spojených národů. Ve své roli jednoho ze zakladatelů společného podniku IONITY nyní BMW spolupracuje s dalšími automobilkami na vytvoření celoevropské sítě rychlých nabíjecích stanic, která by měla v roce 2020 čítat přibližně 400 lokací. Kromě toho nabízí služba ChargeNow, představená divizí BMW i, přístup k více než 130 000 dobíjecích bodů ve 32 zemích s jedinou registrací.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru