2020-plug-in-hybrid-BMW-X3-xDrive30e- (1)

BMW představuje změny pro modelový rok 2021. Dotknou se prakticky všech modelových řad

Autor: Tisková zpráva - Zdroj a foto: BMW - 27. 5. 2020


Zavedením 48V mild hybridní technologie v dalších modelových řadách od léta 2020 značka BMW pokračuje v neustálém snižování spotřeby paliva a emisí svého vozového parku. Od července do srpna 2020 bude ve 49 modelech zlepšena jak hospodárnost, tak výkonnost pomocí obzvláště výkonného startér-generátoru a doplňkové baterie. Modernizace platí také pro nové řadové vznětové šestiválce BMW řady 7 a BMW X3, BMW X4, BMW X5, BMW X6 a BMW X7. Od července 2020 jsou pro BMW řady 2 Gran Coupé k dispozici dva další motory. Nová funkce BMW eDrive Zone se u řady plug-in hybridních modelů postará o automatické přepnutí do čistě elektrického provozního režimu při vjezdu do vnitřních městských oblastí, jako jsou nízkoemisní zóny.

Rozšíření standardní a volitelné výbavy v oblasti asistenčních systémů, ovládání a propojení přispívá ke zvětšení radosti z jízdy. Nový systém zobrazení a ovládání bude od července 2020 součástí standardního vybavení nového BMW řady 3. Ovládací systém BMW Operating System 7 mimo jiné umožňuje použití volitelně dodávaného osobního asistenta BMW Intelligent Personal Assistant. V BMW řady 3 a dalších modelových řadách je nabídka funkcí volitelné výbavy Driving Assistant Professional doplněna o aktivní navigační navádění Active Navigation Guidance a asistenta Emergency Lane Assistant. Díky volitelné integraci chytrých telefonů umožní řada současných modelů BMW od léta 2020 používat kromě Apple CarPlay také Android Auto.

Vyšší výkonnost a nižší spotřeba: 48V mild hybridní technika nyní ve 49 modelech

Od léta 2020 bude v mnoha dalších modelech BMW použita mild hybridní technika, která podpoří a zároveň odlehčí spalovacímu motoru. Tvoří ji 48V startér-generátor, který umožňuje obzvláště intenzivní rekuperaci kinetické energie, a další baterie, do níž se generovaná elektřina ukládá. 48voltová baterie nejenže zásobuje elektrické funkce vozu, ale také nabízí dodatečný výkon – to v případě, že elektřina jde směrem od baterie do startér-generátoru, který tak přebírá roli elektrického motoru. Tím může například zmenšit zatížení motoru, což mu umožní pracovat v oblasti otáček a zatížení s lepší celkovou účinností. Generátor navíc motoru pomáhá v akceleraci. Tento okamžitě dostupný dodatečný výkon 8 kW/11 koní podporuje dynamický nástup síly při rozjezdu a zrychlování.

48voltová mild hybridní technika byla poprvé na podzim roku 2019 představena ve vybraných modelových variantách BMW řady 5. Následovaly modely BMW řady 3 a několik modelů BMW X. Od července a srpna 2020 bude standardně k dispozici v dalších modelových variantách BMW řady 5, BMW řady 6 a BMW řady 7 a také v BMW X3, BMW X4, BMW X5, BMW X6 a BMW X7. Celkově zajistí hospodárnost a dynamické výkony ve 49 současných modelech BMW.

Více výkonu, méně emisí: Nové řadové vznětové šestiválce

Nová generace řadových šestiválcových motorů se v létě 2020 představí hned v několika modelových řadách BMW. Tyto vysoce účinné tříitrové agregáty ze slitiny hliníku kombinují výrazně vylepšenou techniku BMW TwinPower Turbo s novým 48voltovým mild hybridním systémem, což vytváří významný pokrok, který je dokonale v souladu s přístupem BMW EfficientDynamics. Vyšší výkony a lepší hospodárnost u nových vznětových motorů zaručuje kromě optimalizovaného přeplňování turbodmychadly také nejnovější generace přímého vstřikování paliva Common Rail s piezoelektrickými vstřikovači. Vstřikovače nyní palivo do spalovacích prostorů vstřikují až desetkrát za jeden cyklus a s maximálním tlakem 2700 bar.

Nový vznětový motor s výkonem zvýšeným o 15 kW/21 koní na 210 kW/286 koní pro modely BMW 730d a BMW 730d xDrive, BMW 730Ld, BMW 730Ld xDrive, BMW X3 xDrive30d, BMW X4 xDrive30d, BMW X5 xDrive30d a BMW X6 xDrive30d oplývá prokazatelně větším temperamentem. Jeho obzvláště spontánní nástup výkonu je vytvořen zásluhou vícestupňového přeplňování, které bylo u této verze řadového vznětového šestiválce použito vůbec poprvé a jehož součástí je nízkotlaké turbodmychadlo s variabilní geometrií rozváděcích lopatek. Maximální točivý moment zvýšený o 30 Nm na 650 Nm je k dispozici mezi 1500 a 2500 ot./min a projevuje se zejména v brysknější akceleraci. Například BMW 730d a BMW 730d xDrive zrychlí z nuly na 100 km/h o 0,2 sekundy rychleji než dříve, konkrétně za 5,9, respektive 5,6 sekundy.

Nový vznětový motor nyní pohání také modely BMW 740d xDrive, BMW 740Ld xDrive, BMW X3 M40d, BMW X4 M40d a BMW X7 xDrive40d a generuje ještě větší zátah. Jeho vícestupňový systém přeplňování tvoří vysokotlaké a nízkotlaké turbodmychadlo, které má v obou případech variabilní geometrii rozváděcích lopatek. Výsledkem je maximální točivý moment 700 Nm v rozmezí 1750 až 2250 ot./min. Motor dosahuje svého maximálního výkonu 250 kW/340 koní při 4400 ot./min. Například u modelu BMW 740d xDrive vyšší výkon pomáhá ve zlepšení času (5,0 s) potřebného pro zrychlení z 0 na 100 km/h o 0,2 sekundy.

Oba nové motory jsou vybaveny technologií čištění výfukových plynů s komponenty, které se skládají z katalyzátoru a SCR povlaku na vznětovém filtru pevných částic. Pro optimální snížení emisí oxidů dusíku (NOX) je navíc druhá jednotka integrována do výfuku systému SCR. Výsledkem je, že modely poháněné novými řadovými vznětovými šestiválcovými motory splňují emisní normu Euro 6d.

Rozšíření modelové nabídky pro BMW řady 2 Gran Coupé

Nabídku BMW řady 2 Gran Coupé od července 2020 doplní dva nové motory. Pro sportovní a elegantní čtyřdveřové kupé segmentu prémiových kompaktních vozů je k dispozici základní vznětový motor a další varianta s pohonem všech kol. Nové BMW 218d Gran Coupé pohání nejnovější verze čtyřválcového vznětového motoru. Technika BMW TwinPower Turbo této dvoulitrové pohonné jednotky je nyní tvořena dvoustupňovým systémem přeplňování dvojicí turbodmychadel a rovněž zdokonaleným přímým vstřikováním Common Rail se solenoidovými vstřikovači. Nový motor dosahuje maximálního točivého momentu 350 Nm v rozmezí 1750 až 2500 ot./min a nejvyššího výkonu 110 kW/150 koní při 4000 ot./min. Nové BMW 218d Gran Coupé zrychluje z 0 na 100 km/h se standardně dodávanou šestistupňovou manuální převodovkou za 8,6 sekundy a s volitelnou osmistupňovou převodovkou Steptronic za 8,5 sekundy.

Druhý vznětový motor pro BMW řady 2 Gran Coupé poskytuje maximální výkon 140 kW/190 koní a maximální točivý moment 400 Nm. V novém BMW 220d xDrive Gran Coupé je nyní kombinován s inteligentním pohonem všech kol a osmistupňovou převodovkou Steptronic. To nové modelové variantě umožňuje zrychlit z klidu na 100 km/h za 7,3 sekundy. Díky nejmodernějšímu čistění výfukových plynů včetně katalyzátoru SCR se vstřikováním AdBlue splňují oba nové modely emisní normu Euro 6d.

Zelená pro BMW eDrive Zones: Automatizovaná lokálně bezemisní jízda ve městě

Inovativní technologie z oblasti elektrifikace a digitalizace je kombinována s novou funkcí BMW eDrive Zone, která je dostupná u plug-in hybridních modelů prémiového výrobce z Mnichova. Tato celosvětově jedinečná digitální funkce přináší další možnosti optimálního využití bezemisní jízdy. Funkce BMW eDrive Zone automaticky přepne vůz do čistě elektrického režimu, jakmile vjede do vybraných městských oblastí, jako jsou například nízkoemisní zóny.

Funkce BMW eDrive Zone bude standardní součástí všech plug-in hybridních modelů BMW řady 3, BMW řady 5 a BMW řady 7 a BMW X5. Digitální služba používá k identifikaci určených oblastí technologii tzv. zónového monitorování (geo-fencing), a to prostřednictvím GPS. eDrive zóny tohoto druhu jsou v současné době vytyčeny v přibližně 80 městech po celé Evropě. Je-li je služba aktivní, je každá dostupná eDrive zóna na navigační mapě na kontrolním displeji graficky zvýrazněna. Řidiči se zobrazí zpráva, která ho informuje, že jakmile vozidlo vjede do eDrive zóny, automaticky se přepne do režimu elektrické jízdy.

Od léta 2020 budou výše uvedené plug-in hybridní modely standardně vybaveny výstražným zvukem pro jízdu čistě na elektřinu. To znamená, že spuštění i vypínání elektrického pohonu bude doprovázet zřetelný akustický signál. Kromě toho došlo k rozšíření standardní výbavy o funkci nezávislého topení. V závislosti na výbavě budou k dispozici další funkce, které lze kromě vychlazení a vytápění interiéru aktivovat pomocí chytrého telefonu na dálku. V budoucnu bude možné například před začátkem cesty aktivovat klimatizaci sedadla. Stejným způsobem bude možné do funkcí nezávislého topení zahrnout vyhřívání sedadel, volantu, vnějších zpětných zrcátek a vyhřívání zadního okna, a také vyhřívání kamer asistenčních systémů.

Plug-in hybridy BMW se automaticky přepnou ve vybraných centrech měst na elektrickou jízdu

BMW řady 3 s operačním systémem BMW Operating System 7

Nejnovější generace systému zobrazování a ovládání bude od léta 2020 součástí standardní výbavy nového BMW řady 3. Operační systém BMW Operating System 7, dříve používaný pouze ve spojení s BMW Live Cockpit Professional, poskytuje rozsáhlou nabídku individualizace a personalizace obsahu zobrazeného na kontrolním displeji. Standardní BMW Live Cockpit nyní zahrnuje také přepracovaný přístrojový panel s 5,1palcovým digitálním displejem v jeho středu. Součástí BMW Live Cockpit Plus, stejně jako BMW Live Cockpit Professional, je osobní asistent BMW Intelligent Personal Assistant. Tento digitální společník umožňuje intuitivně ovládat řadu funkcí vozidla pomocí hlasového ovládání (zvoláním „Hey, BMW“). Operační systém BMW Operating System 7 bude od července 2020 součástí volitelné výbavy BMW Live Cockpit Plus také pro BMW řady 1 a BMW řady 2 Gran Coupé.

Novým prvkem volitelné výbavy nového BMW řady 3 Sedan a nového BMW řady 3 Touring jsou M sportovní sedadla. Vyznačují se vynikající boční podporou, širokou škálou možností nastavení a opěrkami hlavy s vyraženým logem M. M sportovní sedadla řidiče a spolujezdce jsou k dispozici pro Model M Sport a také pro automobily BMW M nového BMW řady 3. Nabídku barev karoserie pro nové BMW řady 3 doplňuje modrý metalický lak Phytonic Blue.

Více pohodlí a bezpečnosti: Driving Assistant Professional s dalšími funkcemi

Volitelná výbava Driving Assistant Professional je obzvláště komplexní soubor asistenčních systémů navržených pro optimalizaci komfortu a bezpečnosti. BMW jej používá v mnoha současných modelech a dláždí tak cestu k automatizované jízdě. Důraz je kladen na asistenta řízení a jízdy v jízdním pruhu, který bude od léta 2020 v modelech BMW řady 3, BMW řady 5, BMW řady 6 a BMW řady 8, v BMW X5, BMW X6 a BMW X7 a ve všech variantách BMW M5 a BMW M8 rozšířen o další funkce.

Nové aktivní navigační navádění Active Navigation Guidance zobrazuje při zapnuté navigaci změny jízdního pruhu, které jsou nezbytné pro pokračování v jízdě po zvolené trase. Řidič pak může změnu jízdního pruhu pohodlně provést pomocí asistenta změny jízdního pruhu. Další novinkou je asistent pro vytvoření záchranářské uličky Emergency Lane Assistant: tato funkce vozidlo v dopravních zácpách na dálnici automaticky navede ke správnému kraji daného jízdního pruhu, čímž vznikne potřebný prostor pro vozidla záchranného systému. Kromě toho bude systém Aktivního udržování rychlosti s funkcí Stop&Go v budoucnu obsahovat také adaptivní udržování vzdálenosti, které se přizpůsobí dané dopravní situaci a okolním podmínkám.

Dalšího pokroku bylo dosaženo také v případě inteligentního ovládání systému zobrazování rychlostních omezení Speed Limit Info s ukazatelem zákazu předjíždění. Ve všech modelových variantách BMW řady 1, BMW řady 3, BMW řady 5, BMW řady 6, BMW řady 7 a BMW řady 8, BMW řady 2 Gran Coupé, BMW Z4, BMW X5, BMW X6 a BMW X7, stejně jako BMW M5, BMW M8, BMW X5 M a BMW X6 M, bude systém rozpoznávání dopravních značek v budoucnu dodatečně zohledňovat rychlostní limity, které jsou časově omezené a platí pouze v určitých dnech týdne. V ostatních dnech se zobrazí rychlostní limit získaný z navigačních dat.

Optimalizované propojení chytrých telefonů: Apple CarPlay i Android Auto

Standardní nebo volitelné propojení chytrého telefonu v závislosti na modelové řadě umožní používat nejen Apple CarPlay, ale v řadě současných modelů BMW od léta 2020 také digitální služby poskytované rozhraním Android Auto. To znamená, že majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android mají nyní ve voze přístup k jejich oblíbeným aplikacím, stejně jako uživatelé Apple iPhone. Mezi ně patří digitální hlasový asistent Google Assistant, mapová služba Google Maps, služby přehrávání hudby, jako Spotify a Amazon Music, či služba zasílání zpráv WhatsApp.

Systémy jsou integrovány přímo do systému zobrazování a ovládání prostřednictvím bezdrátového připojení WiFi mezi příslušným chytrým telefonem a vozidlem. Řidič si může zobrazit všechny důležité informace aplikací na kontrolním displeji a navigační pokyny v přístrojovém panelu či volitelném Head-Up Displeji.

BMW řady 7 a BMW řady 8 s optimalizovaným Integrálním aktivním řízením

Sportovní charakter a jízdní komfort v luxusních sedanech BMW řady 7 a luxusních sportovních vozech BMW řady 8 umocňuje Integrální aktivní řízení. Volitelný systém řízení kombinuje variabilní převodový poměr hřebenového řízení vpředu a selektivní natáčení zadních kol. Zadní náprava se nyní i při obzvláště nízkých rychlostech, menších než 3 km/h, natáčí proti směru předních kol. To modelům BMW řady 7 a BMW řady 8 propůjčuje ještě lepší manévrovací schopnosti při pomalém zajíždění a vyjíždění z parkovacích míst nebo při průjezdu úzkými prostory.

Kromě toho bude BMW řady 7 od července 2020 k dispozici v nových metalických barvách karoserie Phytonic Blue a BMW Individual Frozen Bluestone. Svěží nádech luxusního prostředí do interiéru vnáší BMW Individual kožený volant a nové provedení celokoženého čalounění BMW Individual Merino v barevné kombinaci Smoke White/Night Blue/Black (bílá/modrá/černá).

Rozšířený paket Business pro BMW řady 2 Active Tourer a BMW řady 2 Gran Tourer, nová barvená provedení karoserie pro BMW i3 a řadu dalších modelů

Paket Business, dostupný pro BMW řady 2 Active Tourer a BMW řady 2 Gran Tourer, nabízí více komfortu a radosti z jízdy v městském provozu i na dlouhých cestách. Od července 2020 zahrnuje také dopravní informace v reálném čase RTTI. Další novinkou v rámci této modelové řady je stříbrný metalický lak Cashmere Silver, který je k dispozici rovněž pro BMW X1. BMW řady 2 Gran Tourer bude později nabízeno také s metalickou barvou karoserie Phytonic Blue a Metal Misano Blue.

Nové barvy karoserie jsou dostupné i pro řadu dalších modelů. Metalické barvy karoserie Phytonic Blue (modrá) a Sunset Orange (oranžová) budou od července 2020 k dispozici pro BMW řady 1 a BMW řady 2 Gran Coupé. Od srpna 2020 bude tato metalická barva karoserie nabízena také pro BMW X5, BMW X6 a BMW X7. BMW X5 a BMW X6 lze navíc vybavit novým obložením interiéru Carbon Fibre a ve spojení s paketem M Sport také karbonovými kryty vnějších zpětných zrcátek M Carbon.

Čistě elektricky poháněné modely BMW i3 a BMW i3s budou od léta 2020 k dispozici v novém barevném provedení karoserie Blue Ridge Mountain (modrá) s ozdobnými prvky v matně šedém metalickém laku Frozen Grey.

Současně jsou k dispozici nová barevná provedení karoserie pro modelové varianty vysokovýkonného sportovního vozu BMW M8. Pro BMW M8 Coupé a BMW M8 Cabrio je nyní nově nabízen fialový metalický lak Ametrin. Pro oba modely a pro BMW M8 Gran Coupé jsou rovněž k dispozici metalické laky Bluestone (modrošedá), Frozen Brands Hatch Grey (matně šedá) a Frozen Motegi Red (matně červená).

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru