2022-BMW_M4_BMW_M_50_Jahre- (1)

BMW představilo M3 a BMW M4 oslavující výročí společnosti. Dostaly přídomek BMW M 50 Jahre

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW -  24. 5. 2022


BMW M GmbH v rámci velkolepých akcí, při nichž se představují různé nové modely, a společně se svou celosvětovou komunitou slaví v těchto týdnech a měsících prvních pět desetiletí své existence. Dne 24. května 1972 byla podepsána smlouva o založení společnosti BMW Motorsport GmbH. O 50 let později – na den přesně – představuje společnost, nyní známá jako BMW M GmbH, v rámci aktuálního výročí exkluzivní kolekci edičních modelů.

Edicí nazvanou BMW M 50 Jahre pro modely BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé mohou fanoušci písmene M po celém světě vyjádřit svou vášeň pro závodění a tradici. Díky omezenému počtu vyrobených kusů, exkluzivním designovým prvkům a individuálně volitelným prvkům výbavy se každý automobil této edice může stát unikátním vozem, odrážejícím osobní styl svého majitele.

Edice BMW M 50 Jahre vychází z aktuální generace nejúspěšnější modelové řady v historii BMW M GmbH. Modelová označení BMW M3 a BMW M4 platí za celosvětové synonymum pro vysoký výkon v prémiovém segmentu střední třídy. Výroční modely pohání vysokootáčkový řadový šestiválec o výkonu až 375 kW/510 k s technologií M TwinPower Turbo. V závislosti na modelové variantě je jeho výkon přenášen na zadní kola prostřednictvím 6stupňové manuální převodovky nebo 8stupňové převodovky M Steptronic s technologií Drivelogic, případně je plně variabilně rozdělován na všechna čtyři kola pomocí inteligentního pohonu všech kol M xDrive.

2022-BMW_M4_BMW_M_50_Jahre-barvy

Exkluzivní charakter výročních modelů je výsledkem specifické konfigurace pro daný trh s jedinečnými designovými prvky a přísně omezeným počtem kusů pro obě varianty. Díky tomu vznikly fascinující raritní automobily pro nejdůležitější světové trhy. Do nabídky barev karoserie těchto automobilů se znovu vracejí barvy, které tvořily historii BMW M GmbH. Ty doplňují M kovaná kola z lehké slitiny v podobně exkluzivním barevném provedení a osobité detaily v interiéru.

BMW M GmbH nabízí v Evropě a na dalších vybraných trzích exkluzivní edici BMW M4 Coupé u příležitosti svého výročí. Edice BMW M 50 Jahre ve dvoudveřovém provedení je připravena v černé barvě Carbon Black, modré Macao Blue, šedé Brands Hatch Grey, červené Imola Red a modré San Marino Blue. Jejich výrazný vzhled umocňují 19palcová M kovaná kola na přední nápravě a 20palcová kola na zadní nápravě, která jsou vůbec poprvé nabízena v matně šedé barvě Orbit Grey nebo matně bronzové Gold Bronze.

Pro čínský trh navíc vznikne podobně omezený počet kusů BMW M4 Coupé, které bude nabízeno v oranžové barvě Fire Orange a šedé Stratus Grey. Tento výběr barev souvisí s tím, že výročí společnosti BMW M GmbH se v Číně slaví v roce tygra. Ve spojení s oranžovou barvou Fire Orange jsou M kovaná kola těchto automobilů lakována matně šedou barvou Orbit Grey a automobily v šedém provedení Stratus Grey mají kola lakovaná matně bronzovou barvou Gold Bronze.

V interiéru všech výročních automobilů postavených na základech BMW M4 Coupé se objevují prahové lišty s nápisem „Edition 50 Jahre BMW M“, kovová plaketa na středové konzole s nápisem „M4 Edition 50 Jahre BMW M“ a na opěrkách hlavy standardně dodávaných M sportovních sedadel nebo volitelných M karbonových skořepinových sedadel loga odkazující na toto výročí.

Edice postavená na základech modelu BMW M3 Sedan byla navržena výhradně pro USA a Kanadu. Pro 500 plánovaných kusů čtyřdveřového vysokovýkonného sportovního vozu je na výběr z pěti barev karoserie, přičemž každý z nich odkazuje na jednu z pěti předchozích generací: od červené Vermilion Red přes fialovou Techno Violet, modrou Interlagos Blue a oranžovou Fire Orange až po šedou Limerock Grey. Všechny barvy karoserie jsou kombinovány s M kovanými koly v matné barvě Orbit Grey a vybranými doplňky BMW M Performance. Mezi komponenty, které jsou designově i technologicky inspirovány závodními vozy a jsou součástí výbavy výročních edicí, patří také karbonový nástavec předního nárazníku BMW M Performance, karbonový zadní spoiler BMW M Performance a karbon-titanové koncovky výfuku BMW M Performance.

Interiér charakterizuje nápis „Edition 50 Jahre BMW M“ na prahových lištách a M trikolora na opěrkách hlavy předních a zadních sedadel. Exkluzivní vzor švů navíc zdobí jak standardní M sportovní sedadla, tak na přání dodávaná M karbonová skořepinová sedadla. Kovová plaketa na krytu držáku nápojů na středové konzole nese nápis „M3 Edition 50 Jahre BMW M“ a označení „1/500“.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *