bmw-video_o_starych_autech

BMW v ČR radí mladým řidičům, jak si vybrat starší BMW. Vyzývá je také, aby se vyhnuli tuningu

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - 23. 12. 2022


BMW přistupuje k bezpečnosti a odpovědnosti komplexně. Jedním z aspektů tohoto přístupu je i bezpečnost mladých řidičů, používajících často staré vozy ve špatném technickém stavu. V rámci osvěty proto BMW Česká republika ve spolupráci s youtuberem Janem Macákem, alias MenT, připravilo video „Odpovědná radost z jízdy“ zaměřené na skupinu mladých řidičů. V něm vysvětluje, jak přistupovat k nákupu staršího modelu BMW a proč je důležité věnovat pozornost technickému stavu, a to zejména brzdám, pneumatikám a podvozku. Současně také upozorňuje na to, že je důležitější investovat raději do řidičských kurzů než do tuningových úprav často pochybné kvality.

Zásadní rady obsažené ve videu

Ať jde o vůz za 50 000 Kč nebo za milion, je pro radost z jízdy zásadní správně fungující technika.

  • Rozpočet: vždy je potřeba dopředu myslet na opravy. Od celkového rozpočtu určeného na samotné pořízení vozu je vhodné odečíst úměrně ceně vozidla 20–25 % ceny vozu a o ně celkový rozpočet ponížit. Tyto prostředky je následně vhodné investovat do servisu a kontroly vozu (brzdy, pneumatiky, tlumiče, motor atd.)
  • Méně výkonu, lepší stav. Je třeba zvážit pořízení za stejné peníze méně výkonné verze, než za každou cenu mířit po té nejvýkonnější (například model BMW 325i místo 330i). O moc výkonu se nepřijde, ale vůz bude v dané cenové relaci pravděpodobně v podstatně lepším stavu.
  • Vyhněte se tuningu. Při koupi ojetého vozu obecně platí, že je lepší vůz v původním stavu než jakkoliv upravený. V nízkých cenových relacích se v drtivé většině jedná o často technicky problematické díly ohrožující bezpečnost. Zázraky se nedějí, a tak kvalitní originální díly jsou lepší, a často i levnější volbou.
  • Velká kola, snížené podvozky. To jsou lákadla známá z filmů, ve skutečnosti ale na běžných silnicích ve většině případů lépe fungují standardní podvozky (ideálně z M sportovního paketu) spojené s doporučenými kombinacemi kol a pneumatik. Speciálně pro české silnice platí univerzální rada: je lepší zvolit o palec menší kola, než jsou pro daný model maximálně možná.
  • Řidičské kurzy – cesta k radosti z jízdy. Zejména méně zkušeným řidičům lze jen doporučit investovat do zlepšování vlastních řidičských schopností. Existují různé kurzy na uzavřených tratích, kde lze v bezpečí hledat limity své i svého vozu. Často i pod vedením zkušených instruktorů či závodníků. Investice do takového kurzu se jednoznačně vyplatí, protože lepší řidičské schopnosti znamenají nejen více bezpečí, ale také více radosti z jízdy. Vstupenky na menší tratě a polygony nejsou příliš nákladné. Často i kropený povrch je navíc šetrný k technice a hlavně pneumatikám, takže nevznikají další vícenáklady. Kurzy lze dohledat po celé ČR.

Proč toto video vzniklo

Cílem je pomoci mladým řidičům BMW, aby si uvědomili, že samotná radost z jízdy s sebou nese také odpovědnost. Odpovědnost nejen za sebe, ale také lidi kolem sebe. Současně je také cílem ukázat, že BMW má zájem i o tento segment řidičů a chce jim pomoci, aby si svůj vůz maximálně užili. A to kromě jiného i tím, že v rámci svých autorizovaných servisů má právě pro starší vozy připraven program FIT Servis s mnoha atraktivními cenovými zvýhodněními a službami. V neposlední řadě právě díky návštěvě autorizovaného servisu lze zjistit, zda u daného vozu není vypsána svolávací akce, jež může zahrnovat i velice staré vozy (například výměna airbagů, která se týkala hned několika modelů).

Automobily BMW jsou kvalitně postavené tak, aby svým řidičům poskytovaly typickou radost z jízdy. To platí nejen pro současné moderní automobily, ale také pro ty, jež byly vyrobené dříve, před deseti, dvaceti nebo i více než třiceti lety. Právě tyto vozy si z důvodu jejich dostupnosti kupuje mnoho mladých řidičů, kteří si jimi plní své automobilové sny. Často jde ale o řidiče, kteří nemají s řízením výkonného automobilu velké zkušenosti a často ani nemají představu, co daný vůz potřebuje po technické stránce. Právě nedostatek zkušeností, touha po rychlosti a špatný technický stav mohou být příčinou nebezpečných situací, jež mohou v krajním případě skončit nehodou.

BMW samozřejmě těší zájem všech skupin zákazníků, včetně mladých řidičů, a právě proto se na ně tímto videem obrací. Pro BMW je charakteristické silné zaměření na společenskou odpovědnost. Do této oblasti patří nejen šetrnost k využívání zdrojů, ale také bezpečnost, která je zakořeněna v každém vyrobeném BMW. Bezpečnost má ale mnoho podob a patří do ní rovněž výchova mladých řidičů. Právě to jsou důvody vzniku videa „Odpovědná radost z jízdy“, které sděluje, že radost z jízdy, pro niž si mladí řidiči svá BMW kupují, je možné nejlépe zažít v automobilu s dobrým technickým stavem a je to možné bez omezování ostatních účastníků silničního provozu. 

Video vzniklo ve spolupráci s youtuberem a online tvůrcem Janem Macákem, který je pro své fanoušky známý jako MenT. Na svém YouTube kanále má téměř 1,5 milionu odběratelů a jeho automobilový kanál Mentsgarage odebírá téměř 400 000 sledujících.

BMW FIT Servis

BMW pro majitele vozů starších 5 let připravilo program BMW FIT Servis s cenovým zvýhodněním nejen na servisní práce, ale také náhradní díly. I majitelé starších modelů tak mohou získat odbornou péči opírající se o zkušenosti dané znalostmi výrobce. BMW pro vozy starší 5 let v rámci programu FIT Servis používá kromě jiného i cenově výhodnější repasované BMW Originální díly, které podléhají stejným BMW požadavkům na kvalitu a bezpečnost jako nové díly. Bezpečnost a spolehlivost jsou v tomto ohledu zásadní.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru