Neznám moc těch, kteří když vyzkoušeli jakékoliv auto z divize M automobilky BMW, se nazamilovali. Ta kombinace kvality, surovosti a hravosti je prostě návyková a i my už jsme s těžkým srdcem vraceli několik generací M3 (od nejnovější F80, přes starší E92 až po ikonickou E46)… Je to prostě přitažlivost na čtyřech kolech.

Bohužel jsme ale nikdy neměli příležitost provětrat vychvalované BMW 1M Coupé, které právě na generaci E46 filozoficky navazuje… Tahle hračka pro velký kluky má pod kapotou skvělý dvakrát přeplňovaný plochý šestiválec o objemu 3,0 litru, který disponuje výkonem 250 kW/340 koní a točivým momentem 500 Nm. Už tahle čísla jsou takovou zárukou kvalitní zábavy a velkého množství spálených pneumatik.

Ale jsou mezi námi tací, kterým je tohle málo a navíc ti dotyční preferují motory bez přeplňování. A právě na takového blázna jsme teď narazili. Je z Ruska. Ponechme stranou otázku, jestli je třeba přestavovat vzácné 1M Coupé a pojďme se na jeho výtvor podívat. Pod kapotu si totiž nechal namontovat 4,0 litrový motor V8 (S65) z M3 E92. Výkon povyškočil o 80 koní na konečných 420 koní, ale točivý moment díky absenci turbodmychadel spadl o 100 Nm na konečných 400 Nm. I tak je to ale zatraceně hodně! Obzvlášť ten lahodný zvuk by se dal poslouchat jako ukolébavka před spaním! No, jen si to poslechněte, moc často to u nových aut už neuslyšíte… 🙁