Posledních pár let to u fanoušků bavorské značky značně bouří, velkou debatu rozvířila elektrická i3. Jenže elektrická auta jezdila dávno, už v době, kdy ta se spalovacím motorem byla zcela v plenkách. Automobilový průmysl pak elekřina provázela celou dobu, BMW dokonce mělo funčkní elektrické auto už před více než 40 lety!

Psal se rok 1972, kdy se v Mnichově konaly letní Olympijské hry. Ty jsou sice známější díky tzv. „Mnichovskému masakru“, při němž bylo uneseno a zavražděno 11 izraelských olympioniků, ale nemělo by se zapomínat ani na BMW 1602e, které při této příležitosti automobilka představila. Šlo o ryzí elektromobil, jenž byl využíván jako kamerové auto při dlouhých bězích a maratonu. Důvod byl jasný. Auto nevypouštělo žádné emise a běžci tak mohli dýchat čerstvý vzduch.

Model 1602 vznikl pouze ve dvou kusech a vycházel z běžné sériové verze sedanu 1600, ten byl poprvé představen už v roce 1964 a standartně měl pod kapotou benzínový čtyřválec o objemu 1,6 litru. Dvojka v názvu na konci znamená dvojici dveří, tedy verzi coupé. BMW 1602e poháněl elektromotor Bosch a pod kapotou byly uloženy běžné 12V olověné autobaterie o celkové hmotnosti 350 kg. Čistě elektrický dojezd byl přibližně 60 kilometrů. Po vybití baterií je šlo kompletně vyměnit a nebo opět dobít.

Už začátek videa k obrazu nějak nesedí, krásné oranžové BMW má zvuk jako tramvaj. Nemění to však nic na tom, že tohle auto je revoluční, avšak tehdy nedoceněné. Dnes už s elektromobily nejde jen o pokrok, ale o – díky přísným emisním limitům EU – nevyhnutelnou nutnost.