kontrola-policie (1)

Blíží se konec prázdnin. Na provoz i bezpečnost chodců proto dohlédnou policisté

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 27. 8. 2021


Už za pár dnů skončí dětem prázdniny a vrátí se také většina lidí z letních dovolených. Spolu s tím je potřeba na silnicích čekat větší provoz a kolem silnic také pohyb dětí. Právě proto se policisté chystají na mnohem bedlivější dozor nad dopravou. Například na Vysočině budou dohlížet jak na chodce ve městech, tak ale také na dodržování rychlosti například na dálnici D1. O nadcházejícím víkendu si pak připravili také mimořádnou dopravně bezpečnostní akci.

V rámci ní se zaměří na kontroly nejen na dálnici D1, ale také na silnicích nižších tříd v celém kraji. „V modernizovaných úsecích je snížena nejvyšší povolená rychlost na 80 kilometrů v hodině, je zde  provoz svedený do jednoho jízdního pásu a jezdí se v režimu 2 + 2 jízdní pruhy a v některých místech je zakázáno předjíždění pro kamiony. Přesto se stále objevuje velký počet řidičů, kteří dopravní značení ignorují, plně se nevěnují řízení vozidla, chovají se k ostatním řidičům bezohledně a po dálnici jedou neopatrně – výsledkem toho jsou zcela zbytečné dopravní nehody. Odstraňování následků takových dopravních nehod, zejména pokud k nim dojde v úseku před dopravním omezením, způsobuje další dlouhé kolony, které se jen velmi pomalu rozjíždějí. Tato situace pak všem slušným řidičům způsobuje zdržení na dálnici a naprosto zbytečné komplikace,“ řekla krajská policejní tisková mluvčí Dana Čírtková.

Dále upozornila, že hlídky budou také na silnicích I. tříd a silnicích nižších tříd, a to nejen v průběhu dne, ale také ve večerních a nočních hodinách. „Budeme kontrolovat, jestli řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Kontrolovat budeme i technický stav vozidel. Zaměříme se také na kontrolu, zdali jsou převážené děti ve vozidlech řádně upevněné v dětských autosedačkách a zda sami řidič a jejich spolujezdci používají bezpečnostní pásy,“ dodala.

Pražští policisté nacvičovali manévr proti pirátům silnic. Nejlépe k němu poslouží policejní octavie s beranidlem

Pozor na chodce!

První týden nového školního roku bude pro mnoho dětí velice náročný. Po dvouměsíčních prázdninách budou mít mnoho zážitků, a tak jejich pohyb na přechodech pro chodce nebo po chodnících může být neopatrný, chaotický a nebezpečný.  Nadcházející středu půjdou do školy poprvé i prvňáčci, kteří se silničním provozem a s bezpečným chováním při cestě do školy a ze školy nemají žádné zkušenosti. Policisté budou proto dohlížet na bezpečné přecházení dětí po přechodech pro chodce zejména v blízkosti škol v rámci celého Kraje Vysočina.

„Výkon služby zaměříme v tyto dny na základě naší místní znalosti do míst v blízkosti školních a předškolních zařízení, tedy do míst s vysokou intenzitou silničního provozu, zvýšeným pohybem chodců a na dopravně riziková místa, kde v minulosti docházelo ke zvýšenému počtu dopravních nehod,“ doplnil David Jirák, vedoucí dopravní policie Vysočina.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru