Současná situace v dopravě je vše, jen ne klidná a přehledná. Auta zrychlují, řidiči jsou méně a méně pozorní a tak k nehodě, obzvlášť ve městech, nebývá daleko. Jakkoliv si myslíme, že za spoustu nehod může pohodlnost řidičů, kteří často slepě důvěřují různým bezpečnostním asistentům a podobných technickým pomocníkům, jeden bezpečnostní prvek už se zasloužil o záchranu mnoha životů. A nově bude zachraňovat i ty dětské.

Mluvíme o airbagu. Jde o pasivní bezpečnostní prvek, který v roce 1952 vynalezl John W. Hetrick. V autech ho dnes považujeme za absolutní samozřejmost (ostatně vyžadují ho předpisy). Jeho aktivace sice není nijak příjemná, ale v případě průšvihu je nesmírně důležitá. Už jste asi zaznamenali zprávy o tom, že airbagy se postupně dostávají i do světa motorkářů, kde se ukázaly být velmi prospěšnými. Vývoj jde ale stále kupředu a tak se s airbagy budeme brzy setkávat i v autosedačkách pro děti.

Tou vůbec první bude Maxi-Cosi AxissFix Air. Jde o dětskou sedačku, která je určená pro děti od 61 do 105 centimetrů. Do auta se přidělává standardním systémem isofix. To ale není to nejzajímavější. Airbagy zde fungují tak, že v případě čelního nárazu zabrání prudkému pohybu hlavy vpřed, což by mohlo zapříčinit poranění páteře. Díky AxissFix Air se však airbag aktivuje okamžitě, pracuje se systémem detekce nárazů, který detekuje kolizi v 0,015 sekundách. Systém pak nafoukne airbagy umístěné v obou ramenních chráničích pásu chladným vzduchem v mžiku tak, aby se zafixovala hlava a krk při nárazu. V dalším okamžiku se airbag automaticky vypustí. 

Úkolem airbagů je až o 55 % snížit sílu působící na hlavičku a páteř dítěte. V současné době je sedačka k dispozici už i na našem trhu a její cena se pohybuje kolem 18 000 Kč.