hyundai_i30_N-vyfuky-emise

Berlín si posvítí na příliš hlučná auta a motorky. V centru je nainstalován nový hlukový radar

Autor: Anina Russová - Zdroj: ČTK - Foto: Pavel Srp - 7. 6. 2023


Německo je na jednu stranu k různým úpravám aut a motorek poměrně tolerantní, ostatně, i policisté tam propagují správný tuning. Jakmile ale řidič se svým vozem ty celkem benevolentně nastavená pravidla a zákony poruší, jsou nekompromisní. Poměrně často takové porušení končí i zabavením auta. K neschváleným úpravám patří také příliš hlučně naladěné výfuky. A proti těm už nebude brojit jen policie, ale v Berlíně také nový hlukový radar.

Umístěn je na nákupním bulváru Kurfürstendamm. Jde o kameru osazenou zvukovými senzory. Jakmile senzory detekují příliš hlučné auto nebo motorku, kamera vozidlo automaticky zaznamená. Zatím ale tato data nebudou končit pokutou. Radar je ve zkušebním provozu, přičemž výsledky bude potřeba následně vyhodnotit a zjistit, jestli je jeho ostrý provoz potřeba nebo nikoliv.

K ostrému provozu bude také potřeba upravit tamní zákony. Ty totiž plošnou kontrolu hlukových emisí nedovolují. Výsledky studie, která potrvá dva měsíce budou zveřejněny začátkem příštího roku.

Přístroj, kterému se říká Hydra, má Berlín zapůjčený francouzské firmy Viginoiz. Ta se na měření hlukových emisí dlouhodobě specializuje. Podle ČTK se prohlásila berlínská senátorka pro dopravu a ochranu klimatu Manja Schreiner o radaru vyjádřila tak, že už byl potřeba. Podle ní je problém dopravního hluku, především pak u upravených aut a prudké akceleraci pro mnoho lidí stresující.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru