tankovani-cerpaci-stanice-palivo-skoda-octavia-fl

Většina Čechů se letos chystá trávit dovolenou v tuzemsku, a tak se předpokládá, že budou svými automobily cestovat mnohem více než obvykle. Nahrávají tomu především nízké ceny pohonných hmot. Benzin je sice tradičně levnější v Polsku, ovšem v dalších okolních zemích vyjde v průměru dráž, a to včetně Slovenska, Rakouska či Maďarska. Totéž lze říci o naftě.

I když ceny pohonných hmot v České republice pomalu zdražují, litr Naturalu 95 stojí v průměru stále okolo 27 korun. Ropa se navíc ocitla pod výprodejním tlakem, a to zejména kvůli obavám z výrazného šíření druhé vlny pandemie Covid-19. Je tedy velmi pravděpodobné, že ceny nahoru moc neporostou.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o pouhý několikadenní propad, tuzemské řidiče letos čeká z pohledu cen paliva poměrně levné léto. Dá se předpokládat, že v létě se budou ceny benzinu i nafty držet v pásmu mezi 26 do 27 korunami za litr. V souhrnu by tak paliva byla levnější dokonce i než v letní sezóně krizového roku 2009, kdy se kvůli tehdejšímu ochabnutí globální poptávky cena nafty pohybovala ve stejném rozmezí, ovšem cena benzinu kolísala mezi 28 a 29 korunami. Letošní léto tak bude pro motoristy pravděpodobně nejlevnější za posledních téměř dvacet let.

Přečtěte si také:  Uzavřené čerpací stanice MOL se během druhé poloviny května opět začnou otevírat

V době uzavřených poboček prodejců ojetých automobilů se dal v Česku pořídit automobil v průměru o 17 tisíc korun levněji než v současnosti, na Slovensku a v Polsku byl rozdíl v ceně dokonce ještě markantnější. Teď se navíc dá ušetřit i na pohonných hmotách. Typickým příkladem je provoz vozu Škoda Octavia třetí generace 1.6 TDI nebo 1.2 TSI a 1.4 TSI. „Podle množství inzerovaných aut je patrné, že 1.6 TDI je dostupnější, levnější a na trhu je jich mnohem více. Spotřeba 1.6 TDI je ‚papírově‘ 3,8 až 4,5 l/100 km podle specifikace. U motorizace 1.2 TSI a 1.4 TSI to je 4,9 až 5,3 l/100 km. Tedy o necelý litr na 100 km více. Dieselová šestnáctistovka je v průměru levnější až o 20 tisíc Kč. Připočteme-li, že cestovně aktivní rodina během roku najezdí při ceně paliva kolem 27 Kč celkem 30 tisíc kilometrů, ušetří tak v součtu lehce pod 30 tisíc korun,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO.