Bentley slaví 70 let ikonického modelu R-Type Continental. Ve své době byl nejdražším autem světa

Autor: Anina Russová - Zdroj: - Foto: - 29. 5. 2022


Nikdy není na škodu si připomenout historii, především, když je tak elegantní a zajímavá. Bentley proto připomíná 70. výročí jejich legendárního modelu R-Type Continental, který byl ve své době nejen nejrychlejším autem, ale hlavně tím nejdražším.

Vše začalo v roce 1952, kdy Bentley R-Type Continental vyšel na 6 928 liber. Po přepočtu na dnešní kurz by to mělo být asi 140 156 liber, tedy asi čtyři miliony korun. Říkáte si, že to není tak moc? V tom případě dodáme, že v roce 1952 byl průměrný dům v Anglii asi čtyřikrát levnější než toto Bentley.

Přečtěte si také:  Bentley se pustilo do renovace vůbec prvního modelu řady T. Detailní práce mají být ukončeny koncem příštího roku

Nicméně nutno říct, že za tu tak vysokou cenu dostal zájemce velmi působivé auto. Automobilka si dala za úkol vyrobit elegantní kupé s dokonalou aerodynamikou. A výsledný model rozhodně takový je, ostatně, dal také historické základy modelové řadě Continental.

Bentley R-Type Continental byl poháněn řadovým šestiválcem o objemu 4566 ccm. Naladěn byl na 155 koní a měl oproti běžné verzi také upravenou převodovku. Díky tomu zvládl vůz rychlost až 191 km/h, což je oficiální záznam z testovací klopené dráhy Montlhéry nedaleko Paříže.

Přečtěte si také:  Audi 80 bylo představeno před 50 lety. Bylo to první Audi, které překonalo milion prodaných kusů

Celkem vzniklo jen 208 exemplářů, už tehdy šlo o poměrně vzácné auto. A dnes na tom není jinak. 193 karoserií pro Bentley vyrobila karosárna H.J. Mulliner, pět karosárna Franay, tři Graber a jednu Farina. Dvě verze kupé a čtyři verze Drophead vyrobili v Pank Ward.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek